Lopez Tasarım Stüdyosu

Mimari Tasarım
DADA & Partners

Tasarım Ekibi
Mukul Arora, Nivedita Saigal, Saurabh Syal, Debdeep Dam

Proje Yeri
Gurugram, Hindistan

İşveren
Zeena and Anthony Lopez

Yüklenici
Sugan Lal Contractors

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
370 m²

Fotoğraflar
Ranjan Sharma, Lightzone India

Lopez Tasarım Stüdyosu; çalışanların yalın ayak ofis kullanımı ve toplu öğlen yemekleri gibi alışılmışın dışındaki günlük rutinlerine yönelik olarak, DADA & Partners tarafından tasarlanmış.

Lopez Tasarım Stüdyosu, Hindistan’da yaşam/çalışma alanı olarak düşünülmüş ve DADA & Partners tarafından tasarlanmış 4 katlı bir stüdyo yapısı. Tasarım ekibi, grafik tasarım firması için, yaratıcı düşünmeyi teşvik edecek ve içinde yeni ilişkiler keşfedilecek bir mekansal deneyim yaratmayı hedeflemiş.

Tasarım süreci, Anthony Lopez liderliğindeki yaratıcı ekibin günlük alışkanlıkları anlamakla başlamış. Zen felsefesine benzer yaklaşımla yalın ayak ofis kullanımı, toplu öğlen yemekleri, çeşitli kullanımlara imkan tanıyan alanlar ve dış mekanda oturma alanları tasarlama niyeti, mekansal organizasyonu şekillendirdi. Ofisin sosyal etkinlikleri ve iki haftada bir yaptıkları toplantılar için geniş mekan gereksinimleri de diğer tasarım girdilerini oluşturmuş.

500 metrekarelik alan, stüdyo için altta iki kat ve konut için üstte iki kat olacak şekilde sürdürülebilir bir yaşam/çalışma alanı olarak programlanmış. İki katlı ofis bölümü; katlar arası hiyerarşi kurmayan ve bütünleşen stüdyo alanlarından oluşuyor. Merkezdeki galeri boşluğu, mekanın etkileşim sağlayan kısmını teşkil ediyor. İki kat yüksekliğindeki, doğudan güneş alan avluya bitişik bu sosyal merkez, görsel ve fiziksel olarak tüm mekanla bir ilişki kuruyor. Stratejik bir biçimde konumlanmış merdiven, mekanı bir kenardan sararken alt seviyedeki mekanlara çok yönlü esnek bir kullanım sağlıyor.

Ofisin ikiz avluları, çalışanları olumsuz hava şartlarından korurken, açık hava atmosferi deneyimleme imkanı sağlıyor; iç ve dış arasında bir eşik oluşturuyor. Çoğunluğu içeri açılan metal kaplı derin cumbalar, oturma elemanı olarak çalışarak manzara eşliğinde dinlenme fırsatı veriyor.

Tasarımda malzeme seçimleri; tuğla, yerinde dökme beton paneller ve çelik kaplama kullanımıyla sınırlandırılmış.