Loop of Wisdom

Mimari Tasarım
Powerhouse Company

Proje Yeri
Chengdu, Çin Halk Cumhuriyeti

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
5 000 m²

Fotoğraflar
Jonathan Leijonhufvud Architectural Photography

Powerhouse Company tasarımı Loop of Wisdom, akıcı ve organik formuyla iç ve dış mekan arasındaki sınırı bulanıklaştırarak doğanın yapının etrafında, altında ve içinde devam etmesine izin veriyor.

Adının çağrıştırdıklarına uygun olarak, Loop of Wisdom (Bilgelik Döngüsü) zamansız bir mimari konsepti somutlaştırıyor. Powerhouse Company’nin Çin’in Chengdu kentindeki yeni bir mahalle için tasarladığı teknoloji müzesi ve karşılama merkezi, coşkulu bir simge yapıdan çok daha fazlasını oluşturuyor. Bariz estetik çekiciliğine ve kültürel programına ek olarak; bu akışkan yapı bir kamusal alan, dalgalı bir çatı yolu içeriyor. Bu ekleme, Loop of Wisdom’ı uzak bir işaretten ziyade erişilebilir bir simge haline getiriyor. İnsanları burayı keşfetmeye ve düzenli yürüyüş ya da koşu rutinlerinin bir parçası haline getirmeye davet ediyor.

Sürekli bir halka olarak tasarlanan döngünün formu arketipik ve evrensel; organik ve geometrik; esrarengiz ama anında tanınabilir. Müşteri başlangıçta geçici bir bina istemiş olsa da, tasarımın kalitesinden, peyzajla olan hassas ilişkisinden ve zarif hatlarından o kadar etkileniyorlar ki, kalıcı bir demirbaş olması gerektiğine karar veriyorlar. The Loop of Wisdom’ın tasarımı, geçici bir yapı fikrini uzun ömürlü ve doğası gereği sürdürülebilir bir yapı vizyonuna dönüştürmüş.

Saha ziyareti sırasında mimarlar arazideki doğal dalgalanmayı, çok ince ve yumuşak karaktere sahip olan tepenin karakterini algılıyor. Normalde Çin’deki yapılaşmada bu doğal tepeler düzleştiriliyor olsa da Powerhouse Company bunun yerine topoğrafyayı kentsel çevreye organik bir yumuşaklık getirecek benzersiz bir tasarımın temeli olarak kullanmaya karar veriyor. Topoğrafyayı takip eden dairesel bir yol şekillendirilerek iki ayrı programatik varlık tek bir yapıda birleştirilmiş. Yol, programa yer açmak için yükselirken, yeni gelişimin çarpıcı manzarasını sunan bir çatıya dönüşüyor. Yeni bina aynı zamanda bir yol ve mimari haline gelirken, doğanın yapının etrafında, altında ve içinde devam etmesine izin veriyor.

Loop of Wisdom’ın akıcı ve organik formu, Chengdu Ovası’ndaki konumunu çevreleyen dağ halkasını yansıtıyor. Manzaraya gömülü olan bina, insanların yürüyebileceği, koşabileceği veya sadece manzarayı seyredebileceği bir yer olarak erişilebilir ve halka açık olarak tasarlanmış. Möbius benzeri form, insan yaratıcılığına ve Unis Group’un yüksek teknoloji referanslarına işaret ettiği gibi, binanın yüksek kalitesine, tasarım ve inşasında kullanılan en son teknolojiye de gönderme yapıyor.

Çatıdaki yürüyüş yolu 698 metre uzunluğunda olup, zemin seviyesindeki erişimden 25 metre yükselerek çevredeki yeşilliklerin ve uzaktaki dağların muhteşem manzarasını sunuyor. Yüzeyi atletizm pistlerinde kullanılan kauçuk asfalt olan yol, koşucuların yanı sıra yürüyüşçüler için de uygun. Çatının rengi için, manzaranın yemyeşil görüntüsüyle oluşturduğu çarpıcı kontrast nedeniyle kırmızı seçilmiş.

Pistin üstündeki çatı yüzeyi özel alüminyum karolardan oluşuyor. Her biri kendine özgü bir profile ve sayısal koda sahip olan 15.218 adet karo, bu form için kusursuz bir kaplama oluşturuyor. Geceleri binayı aydınlatan LED ışıklar ile oluklar ve trabzanlar gibi işlevsel unsurların tümü dikkatlice gözden gizlenerek döngünün zarif sadeliğini ve akıcı hatlarını geliştiren aerodinamik profil ortaya çıkarılmış.

Kırmızı çatının altındaki sergi alanları, ahşap tavanlar ve çevredeki manzaranın açık görünümüyle sıcak ve doğal bir atmosfere sahip. Cepheler, cam takviye kanatlarıyla 13 metre yüksekliğe kadar yapısal olarak camla kaplanmış. Bu şeffaflık, iç ve dış mekan arasındaki sınırı bulanıklaştırarak doğayla olan bağlantıyı bir kez daha güçlendiriyor.