Longxing Tapınak Bölgesi Kentsel Yenileme Projesi

Mimari Tasarım
BIAD-ASA Studio

Proje Yeri
Chengdu, Çin

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
157.768 m²

Fotoğraflar
Arch-Exist

Çin’in Chengdu eyaletinde yer alan Longxing Tapınak Bölgesi Kentsel Yenileme Projesi, BIAD-ASA Studio tarafından, yerel mimari doku ile uyum içerisinde yeni bir odak oluşturacak şekilde tasarlandı.

Chengdu’nun merkezi kentsel alanının kuzeyinde yer alan Pengzhou, elverişli bir coğrafi konuma sahip olan ve ulaşım ağlarına rahat erişilebilen önemli bir şehir. Pengzhou kentinin yönetimi, 2019 yılında Longxing Tapınağı bölgesinin tamamının yenilenmesi ve geliştirilmesi için yatırım yapmaya ve rehberlik etmeye karar vermiş. Longxing Tapınağı’nı ticari alanlar, kültür alanları, otel ve konutlar barındıracak bir odak noktası haline getirip şehrin çekirdek bölgesini yeniden yapılandırmayı amaçlamışlar. Bu kararın ardından BIAD-ASA stüdyosu araştırma ve tasarım alanındaki çalışmalarıyla katkı sağlamak için projeye katılmış.

Yararlanılan uydu fotoğraflarının düşük görüntü kalitesi, kentsel dokunun eski haline uygun olarak yeniden inşa edilmesini zorlaştırmış. Ancak Longxing Tapınağı’nın alanının kuzeyde dağlar, güneyde düz ve açık bir alan, doğuda ormanlar ve batıda göl bulunan “On Taraflı Çalı” kurallarına göre düzenlendiği biliniyor. Longxing Tapınağı merkez olarak belirlenmiş ve etrafındaki çevre bu doğrultuda yenilenmiş. Güneyde, mevcut yol bir ön meydan olarak yeniden inşa edilmiş. Doğuda, terk edilmiş fabrikalar yeşil alana dönüştürülmüş. Kuzeyde, yeni inşa edilen müze, yüksekliği ile diğer yapıların önüne geçmemesi için tapınak yapılarının arkasına yerleştirilmiş. Batıda, kuzeydeki Renmin Kanalı’ndan alana, yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğunda bir nehir çekilmiş. Bu nehir tüm alanı boydan boya geçiyor. Çekirdek bölgede, sistemin yakınında yer alan binalar bu su sistemini merkeze alarak dizilmiş ve tüm kamusal meydanlar ve açık alanlar suya doğru yönelecek şekilde tasarlanmış.

Bu bölgedeki eski binaların çoğu, Batı Sichuan’ın geleneksel tarzında sütun ve bağlantı yapılarına sahip. Binalar arasındaki üçgen ayırma duvarlarının tamamı bambu dokuma tabanlı ve beyaz külle kaplanmış plakalardan oluşuyor. Binanın dış katmanındaki beyaz küller zamanla dökülerek, üçgen çatı duvarlarındaki bambu dokuma dokusunu ortaya çıkarıyor. Pengzhou’da üretilen bu bambunun benzersiz renk karakteri, zamanla sarımsı bir beyaza dönüşerek onu yerel kimlik açısından daha belirgin hale getiriyor. Ancak, inşaat sürecinde, yangın dayanım gereklilikleri dolayısıyla bambu malzemeler, benzer renkte alüminyum malzemelerle değiştirilmiş.