Lisette

Mimari Tasarım
Nēowe

Tasarım Ekibi
Fırat Sertaç Kılıç, Ferhat Özkan, Nil Emiroğlu, Ece Şule Tomaç, İsmail Gökçe

Proje Yeri
Ankara

İşveren
Bemse Grup

Ana Yüklenici
Nēowe

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
44 m²

Fotoğraflar
İbrahim Özbunar

Tasarımın bir parçası haline gelen geometriler, malzemeler ve pastel renkler Lisette’in marka kimliğine vurgu yaparken iç mekanı saran doku, ziyaretçilere adeta tek parça terrazzo küpten oyulup yaratılmış bir çikolata kutusu illüzyonu sunuyor.

Bemse Grup şirketinin Ankara Kuzu Effect Avm’deki yeni mağazası Lisette’in iç mimari tasarımı Nēowe imzasını taşıyor. Marka kimliğinde bulunan renk paleti, malzeme detaylarında ve ürünlerin sergilendiği ünitelerde karşımıza çıkıyor. El işçiliği ile kalıplara dökülerek oluşturulan terrazzo plakalar, tavanı kaplayan aydınlatma enstalasyonu, cephede kullanılan vitraylar ve pirinç detaylar marka kimliğinin insan üzerinde bıraktığı narin, hafif ve karekteristik hissi vurguluyor. Her ince detayın düşünüldüğü, markanın imza niteliği taşıyan renkli çikolatalarından ilham alınarak tasarlanan 44 m2’lik mağaza, ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor.

Çikolatalarının sahip olduğu farklı hikayelere atıfta bulunan renkli mermer parçaları ile oluşturulan terrazzo plakalar, mimari karakteri sağlayan pirinç çerçeveler ve vitray işlemeli camlardan örülen ön cephe, alışveriş merkezinin yoğun akışını kıran farklı bir atmosfer yaratırken konukları zemindeki aydınlatmalı onyx mermer harflerden oluşturulan “Guilty Pleasures” yazısıyla birlikte içeriye davet ediyor. Art Deco öğeler ve tasarım yaklaşımının baskın olarak görüldüğü iç alanda, pirinç ve terrazzo malzemeler bütün hacmi örerek bütünlük sağlıyor; markanın estetiğine gönderme yaparken sıcak, detaylı, çok katmanlı ve değer katılmış bir mekan tasarımı ortaya çıkarıyor.

Tasarımın bir parçası haline gelen geometriler, malzemeler ve pastel renkler Lisette’in marka kimliğine vurgu yaparken iç mekanı saran doku, ziyaretçilere adeta tek parça terrazzo küpten oyulup yaratılmış bir çikolata kutusu illüzyonu sunuyor. Teşhir üniteleri, zemin ve duvarlar tek tek el işçiliği ile hazırlanmış özel yapım terrazzo ile kaplanarak yüzeyler arasında kusursuz bir geçiş sunuyor ve blokların birleşim noktalarında kullanılan tek parça pirinç şeritler ile mekanda devamlılık sağlanıyor. Cam fanusların merkezinde konumlandığı, özel olarak tasarlanan dairesel üniteler kuralları bozmadan imalatın sınırlarını zorluyor. Terracotta renginde duvarlar, spotların aydınlattığı pullardan oluşan enstalasyon için etkileyici bir arka-plan oluştururken, terrazzo plakalar ile kaplanan dondurma ünitesi ve pirinç söveler, markanın temelindeki özeni mekana yansıtıyor. Neowe tarafından markaya özel tasarlanan masalar, pirinç ve terrazzonun birleşimi ile içeride kullanılan malzeme ve geometrilerin ortak alana taşınmasına aracılık ediyor. Lisette imzalı oturma üniteleri, markanın estetik ve zamansız tasarım anlayışını vurguluyor.