Levent Aksüt Vefat Etti

Mimarlık mesleğine 70 yıl boyunca katkı veren duayen Mimar Levent Aksüt, 94 yaşında aramızdan ayrıldı. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Mimar ve Yüzücü Levent Aksüt, 21 Mart 1930 yılında, İstanbul’da doğdu. 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. 1955’te ortağı ve arkadaşı Yaşar Marulyalı ile birlikte UMO Mimarlık’ı kurdular. Hayatının sonuna kadar mimarlık çalışmalarını bu ofisin bünyesinde sürdürüyordu. 1955-2020 yılları arasında yurt içi ve yurt dışı mimari proje yarışmalarında çok sayıda derece ve mansiyon kazandılar, jüri üyeleri oldular. Aksüt, 1972-82 yılları arasında Ayazağa İTÜ Kampusu Müşavir Mimarlığı’nı yaptı. 1979’da USKON A.Ş.’yi, 2000’de Çelik Yapı A.Ş.’yi kuran Levent Aksüt. 1998 yılında Türk Serbest Mimarlar Derneği İstanbul Şubesi’nin başkanlığını yürüttü.

2002 yılında bir grup meslektaşıyla beraber kurduğu İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin geçici yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Aksüt, derneğin asil üyeleri arasında yer alıyor. 2018’de Yapısal Çelik Derneği Onur Ödülü ile İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin Mimarlığa Katkı Ödülü’nü aldı. Mimarlık kariyeri boyunca, başta Dumlupınar Zafer Anıtı ve Kıbrıs Özgürlük ve Barış Anıtı olmak üzere birçok sayıda önemli eserin altında imzasını attı. Çalışmaları ve eserleri sadece Türkiye sınırlarında kalmayan Aksüt, eserleri ve projeleri ile çok sayıda ödüle layık görüldü. Ödüller ve başarılarla dolu olan mimarlık kariyerinin yanında yüzücülük yapan Aksüt, 2 kez İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü başkanlığı yapmış ve 31 defa İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmiş. Levent Aksüt’ün hem yüzücülüğe, hem müziğe hem de mimarlığa olan ilgisi genç yaşlarında başlamış. Aksüt, hem profesyonel iş hayatıyla hem de sporcu kişiliği ile ardında birçok insana örnek olabilecek bir hayat ve tecrübe birikimi bırakarak 94 yaşında aramızdan ayrıldı. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.