Last Chance for a Slow Dance

Mimari Tasarım
behark

Tasarım Ekibi
Beñat  Saratxaga, Gentzane Goikuria & Asier Madarieta

Proje Yeri
Larrabetzu, İspanya

İşveren
Larrabetzu Belediyesi 

Yüklenici
Zamakoa SA

Tamamlanma Tarihi
2021

Proje Alanı
125 m2

Fotoğraflar
Mikel Ibarluzea

Behark, Larrabetzu belediye binasına tasarladığı ek strüktür ile bölgeye özgü korunaklı, örtülü bir mekanı tanımlıyan “aterpe”ye referans veriyor.

İspanya’nın Bask bölgesinde yer alan Larrabetzu kasabasına ait belediye binasının yenileme projesinde binanın bir bölümü, yapıyı çevreleyen kamusal alanı tamamlayan yarı açık bir mekana dönüştürülmüş. 

Bask dilinde “aterpe”, bölgenin bol yağışlı iklimi sebebiyle ihtiyaç duyulan sığınak veya örtülü bir mekanı tanımlıyor. Kasaba halkının birçok sosyal ve rekreasyonel aktivitesine ev sahipliği yapan Herriko Plaza’nın özelleşmiş açık ve kapalı mekanlara duyduğu ihtiyaç, belediye binasına eklemlenen bu “aterpe” ile giderilmiş. Belediye binasının uzantısı niteliğindeki bu mütevazi boyutlu strüktür, kullanıcıları kötü hava koşullarından korurken iyi havalandırılmış, aydınlık ve oldukça geçirgen bir mekan tanımlayarak Larrabetzu’nun dünyasına sessizce entegre oluyor.

Yeni strüktürde önceki binaya saygı duyularak bazı orijinal duvarlar kullanılmış ancak çeşme ve merdiven gibi yeni unsurlara da yer verilmiş. Böylelikle eski binanın Larrabetzu halkının kolektif hafızasındaki yeri korunarak kent yaşamına kültürel ve fiziksel bir katkı sunulmuş.

Alan iki kata yayılmış. Açık bir plana zahip zemin kat, meydandaki etkinliklerle bağlantılı olarak çalışabilen bir bara ev sahipliği yapıyor. Esnek kullanıma sahip asma kata ulaşım dış merdivenlerden sağlanırken belediye binasında bulunan genel kurul salonundan da doğrudan erişim sağlanmış. 

Sütunların düzeni, alana görsel bir geçirgenlik kazandırırken yüksek enerji verimli, lineer LED’leri kullanan bir aydınlatma sistemi, yeni strüktüre bir fener görünümü kazandırarak meydanı dağınık ve ince bir ışıkla aydınlatıyor.