Lanserhof Sylt

Mimari Tasarım
 ingenhoven associates

Proje Yeri
List, Almanya

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
19 450 m²

Fotoğraflar
 ingenhoven associates / HGEsch

Ingenhoven associates tasarımı Lanserhof Sylt Almanya’nın Kuzey Frizya Adaları’nda peyzaj ile uyum içerisinde, ziyaretçilerine ekolojik duyarlılığa sahip ve konforlu bir sağlık tesisi sunuyor.

Ingenhoven associates tarafından tasarlanan medikal sağlık tesisi iç mekan tasarımı da dahil olmak üzere doğayı ve anıtları koruma prensipleri esas alınarak çalışılmış. Mimarların supergreen® felsefesini sürdürdüğü çağdaş müdahale, kumul peyzajını maksimum konfor ve en üst düzeyde ekolojik standartlarla buluşturuyor. Konutun ve kumulun sürekliliği çağdaş bir yorum ile sunuluyor. Sylt’teki kumul manzarasının sert güzelliği tasarımı şekillendiriyor. Yeni Lanserhof bu manzaranın bir parçası haline geliyor. Bölgenin önceki gelişimi yeni tasarımı mümkün kılmış: Lanserhof Sylt, 1930’larda ordu tarafından kullanılan bir alan üzerine inşa edilmiş. Renk paleti kumul manzarasına referans veriyor, bej, beyaz, gri, ahşap zeminler, büyük pencereler, şeffaf camlar ile çevreyle uyumu artırıyor. Ana bina, kuzey tarafında birbirine bağlanan üç bina parçasından oluşuyor. Tegernsee’deki Lanserhof’un tasarımı, avlu etrafına yerleştirilmiş birimleriyle Güney Almanya bölgesinin tipik yapısı olan manastırı çağrıştırıyor. Çelik ve meşeden yapılmış heybetli bir merdiven yapının içindeki mekansal unsurların merkezini oluşturuyor. Tüm katları birbirine bağlayarak konukları garajdaki resepsiyondan tıbbi alana ve her birinin kendine ait korunaklı dış mekanı olan odalara çıkarıyor. Çatı kalkanından kesilmiş sundurmalar güçlü rüzgarları keserken aynı zamanda kesintisiz deniz veya kumul manzarası sunuyor. Tümü malzemeler; yalıtım malzemeleri, vernikler ve boyalar, ekoloji ve sağlık açısından test edilmiş.
Bina yapısı, mümkün olduğunca az yüzey alanını kaplamak için kompakt bir formda tasarlanmış. Buna ek olarak, yüksek ısı yalıtımı enerji talebini önemli ölçüde azaltıyor. En üstteki iki kat 55 konuk odası için alan sağlarken, zemin katta klinik, tedavi, resepsiyon ve restoran içeren tıbbi spa ve son olarak bodrum katta tırmanma duvarı, spa, banyo alanı, kapalı ve açık tuzlu su havuzu içeren fitness tesisleri bulunuyor. Tasarım açısından ana bina, alçak eğimli sazdan çatıları, nispeten küçük cephe alanları ve pencereleriyle Sylt’e özgü Frizya evlerinden esinlenerek tasarlanıyor.