Kunskapshuset

Mimari Tasarım
Liljewall

Tasarım Ekibi
Harald Gamrell, Lars Olausson, Jonas Hermansson, Johan Brendelökken, Johan Lindkvist, Veronica Sundqvist

İşveren
Gällivare Belediyesi

Mühendislik
Johan Lindqvist

Peyzaj Tasarımı
Marianne Hansson

Genel Danışman
MAF Arkitektkontor

Konstrüksiyon Danışmanı
WSP Byggprojektering

Katkıda Bulunan Sanatçılar
Monica Edmondson, Britta Marakatt-Labba, Anders Sunna

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
23.000 m²

Fotoğraflar
Anna Kristinsdóttir, Anders Bobert

Liljewall tarafından, maden ve doğal öğelerin konturlarından ilham alınarak tasarlanan Kunskapshuset, cephesiyle bulunduğu şehrin zanaat kültürünü yansıtırken strüktürüne entegre olmuş özel üretim sanat eserleriyle Sami sanatına referans veriyor.

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer alan Gällivare, benzersiz bir dönüşüm geçiren bir şehir. Maden geliştirme çalışmaları sonucunda komşu Malmberget bölgesi Gällivare’ye taşındığında iki merkez birleşecek. Belediye, gerek vatandaşlarla kurulacak diyalogla gerekse yerel iş sektörü ve diğer paydaşlarla temas yoluyla “dünya standartlarında bir Arktik şehri” inşa etme vizyonu oluşturmuş. Liljewall, belediyenin lise ve yetişkin eğitim merkezlerini barındıran Kunskapshuset ile bu vizyona katkıda bulunmuş.

Bu altı katlı lise, maden ve doğal öğelerin konturlarından ilham alınarak, kültürün ve bölgenin hikayesini anlatan bir kent simgesi olarak tasarlanmış. Asimetrik tasarım, binanın ölçeğiyle oynayarak ona kalıcı ve güçlü bir mimari karakter veriyor. Olası değişim ve gelişimlere yönelik donanımlı, esnek ve çekici bir eğitim ortamı yaratmaya büyük önem verilmiş.

Kunskapshuset, ahşaptan yapılmış göz alıcı mimari öğeleriyle öne çıkıyor. Tutkallı lamine ahşap, cam ve taşıyıcıların önünde konumlanmış ahşap direklerden oluşan cephe, bir tasarım geleneğini vurguluyor ve şehrin zanaat kültürünü yansıtıyor.  Her biri farklı şekil ve kesimlere sahip olan sütunlar çiftler halinde yerleştirilerek farklı formlar oluşturulmuş. Bölge sakinleri, okulun yanında yürürken cephenin ritmini kolaylıkla algılayabiliyor. Okul binası, belirli açılardan daha kapalı bir karakter sergilerken, bazı açılardan tamamen transparan bir kimlik yaratıyor.

Öğrenciler, personel ve ziyaretçiler pirinç kaplı bir girişle okulun kalbine adım atıyor. İçeri girdiklerinde yüksek tavanlı ve etkileyici bir giriş holü, çatırtılı bir şömine ve dağların muhteşem manzarasına sahip üst katlara çıkan özel bir merdivenle karşılanıyor. Merdivenler, meşe bloklardan üretilmiş basamaklarla ayrılan derin oluklu çelikle kaplanmış. Zemin katın en alt kısmında, basamaklar öğrencilerin zaman geçirebileceği kademeli oturma elemanlarına dönüşüyor.

Mobilyaların çoğu, Kunskapshuset için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş. Örneğin, okulun tasarımının temelini oluşturan Sami deseninden ilham alınarak özel bir mobilyaya binada yer verilmiş. Sağlam lamine ahşap banklar, binanın genel karakterine karşılık gelen önemli bir sembolik değere sahip.

Proje süresince Sami kültürünün temsil eden seçilmiş üç Sami sanatçıyla (Ressam Anders Sunna,  cam sanatçısı Monica Edmondson ve tekstil sanatçısı Britta Marakatt-Labba) çalışılmış. Sonuç olarak, cephelerin 21 metreden uzun bir kısmına entegre edilmiş dairesel bir Sami desenli beton döküm, ve giriş holündeki bir ışık kuyusu üretilmiş. Sanat eserleri bir ek olarak değil, yapının bir parçası olarak tasarıma dahil olmuş.