Küçük Çaltıcak Halk Plajı

Mimari Tasarım
Tamirci Architects

Proje Yeri
Konyaaltı, Antalya

İşveren
Kültür ve Turizm Bakanlığı

Mimari Müellifler
Can Tamirci, Nazlıcan Maydos

Yardımcı Mimarlar
Berra Akcan, Çağla Şenol, Davut Kurtuluş, Ferhat Çerkeş, Halil Öztoklu, Musa Külekçi

İnşaat Mühendisliği
Gökhan Antepli

Mekanik-Elektrik Projesi
SA-SE Mekanik Elektrik

Peyzaj Tasarımı
Dört Boyut Peyzaj, Tamirci Architects

Altyapı Projesi
Sevinç Merve Böke

Keşif Metraj
Juraste İnşaat

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
1200 m²

Fotoğraflar
Egemen Karakaya

Tamirci Architects imzalı, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yer alan Küçük Çaltıcak Halk Plajı, alanın karakteristik unsurlarını vurgularken doğal dokuya eşlik eden geçirgen bir örüntü oluşturuyor. 

Tamirci Architects tarafından tasarlanan proje, yaklaşık 200.000 m² büyüklüğünde, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan atıl durumdaki Küçük Çaltıcak Halk Plajı ve Mesire alanını kapsıyor. Doğası ve farklı özellikteki sahilleri ile turizm odağı potansiyelini her daim yüksek tutan Akdeniz coğrafyası, 18 derecelik yüksek yıllık sıcaklık ortalaması ile diğer turizm bölgelerinden ayrışıyor.

Yeni bir işlevlendirme stratejisi ile başlanan dönüşüm projesi; alanın karakteristik özelliklerini vurgulamaya dönük olarak ele alınmış. Küçük Çaltıcak Halk Plajı ve Mesire Alanı projesi; halkın kullanımına sunulacak rekreasyon ve dinlenme merkezi olarak tanımlanmış, doğal dokuya eşlik eden, sürdürülebilir çözümler aranmış. Mesire alanı içerisindeki günübirlik kamp ve karavan park alanları önerilerek bütüncül bir vaziyet planı oluşturulmuş.

Yer seviyesinden kısmen yüksekte yer alan ahşap bazalar üzerinde şekillenen kapalı mekanlar yine doğal ahşap saçaklar ile örtülenmiş. Yapı, yaklaşma sınırı içerisinde denize paralel yerleşen bir mekan dizgisi, geçirgen ve yarı-açık bir örüntü oluşturuyor.