Kirkkonummi Kütüphanesi

Mimari Tasarım
JKMM

Proje Yeri
Kirkkonummi, Finland

İşveren
Kirkkonummi Belediyesi

Tamamlanma Tarihi
2020

Proje Alanı
4.700 m2

Fotoğraflar
Marc Goodwin, Pauliina Salonen, Tuomas Uusheimo

JKMM, 80’lerden kalma yapının mevcut strüktürünü kullanarak yenilediği Kirkkonummi Kütüphanesi tasarımında, kitabı ve öğrenme fikrini yücelten modernist Fin kütüphane geleneklerine sadık kalırken, cephede kullandığı bakır kaplama ile yörenin denizcilik kültürüne referans vermiş.

Helsinki yakınlarında bulunan 40.000 nüfuslu Kirkkonummi bölgesinde, Orta Çağ’dan kalan taş kiliseye komşu Kirkkonummi Kütüphanesi, JKMM tarafından, aynı işlevle kullanılan mevcut yapı yenilenerek elde edilmiş.

Proje kapsamında; pazar yeri, kilise ve kütüphane ile çevrelenen alan bölgeye hizmet edecek bir sosyal merkez olarak ele alınmış. Kilise bahçesine bakan, 50 metre uzunluğundaki korunaklı terasa, kütüphaneyle görsel etkileşimi artırmak hedefiyle yer verilmiş. Cephede kullanılan bakır kaplama ile bölgenin denizcilik kültürüne referans verilmiş.

1980’lerden kalan mevcut kütüphanenin strüktürü kullanılarak hacmi artırılmış; etkinlik, performans, kulüp ve sergi odaları eklenmiş. Zemin kattaki kafede, gazete ve süreli yayınlara ayrılmış 198 m2’lik geniş bir okuma salonu bulunuyor.

Kitabı ve öğrenme fikrini yücelten modernist Fin kütüphane geleneklerine bağlı kalınarak tasarlanan okuma alanları, sıcak bir atmosfer ve saygın bir ortamı aynı anda sunuyor. İç mekanlar, pirinç elemanlar ve özel aydınlatma tasarımları ile donatılmış. Beton yüzeylerle bir kontrast oluşturan ve antibakteriyel özellikleriyle öne çıkan pirinç malzeme, kütüphanenin yeni girişlerinde ve korkuluklarında kullanılarak ziyaretçileri davetkar ve sezgisel olarak yönlendirmek hedeflenmiş.

Ana okuma salonu, ritmik olarak konumlandırılan beton sütun ve kirişlerden oluşuyor. Doğal ışık, buradan süzülerek güneşin bir ormanda yarattığına benzer desenler oluşturuyor. Ana girişin tavanında özel tasarım bir sanat eserine yer vermek için Finli sanatçı Petri Vainio ile çalışılmış.