KHAS Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları’nın İlk Konuğu Murat Tabanlıoğlu

Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi yeni akademik yılda başlatacağı Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları serisinin ilk seminerinde Murat Tabanlıoğlu’nu ağırlıyor.

Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, 2021-2022 Akademik Yılı’yla birlikte “Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları / Art, Design and Architecture Talks” başlıklı seminer ve etkinlikler serisi başlatıyor. Bu seminerlerin, ülkemizin ve dünyanın sanat, tasarım ve mimarlık gündemine dair güncel konularına ve sorunlarına ışık tutan, disiplinlerarası nitelikte, öğrenciler için ders içeriklerini destekleyici, tasarımla ilgili genel kültür ve eleştirel bakış açısı geliştirecek bir içeriğe sahip olması amaçlanıyor.

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Konuşmaları kapsamında 27 Eylül Pazartesi saat 19:00’da gerçekleştirilecek açılış seminerinin konuğu, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın kurucularından olan ve KHAS Mimarlık ve Kent Çalışmaları Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın koordinatörü Murat Tabanlıoğlu olacak.

“The Urban Space: Impact of Architecture Through Transformation” başlıklı ilk etkinlik, aynı zamanda bir “açılış dersi” niteliği taşıyor.  İlk öğrencilerini 2021-2022 Bahar döneminde kabul edecek olan, Kadir Has Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile Tabanlıoğlu Mimarlık arasındaki iş birliğiyle kurulmuş, KHAS Mimarlık ve Kent Çalışmaları Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın “Liman Kentlerinde Araştırma ve Tasarım” (Research and Design in Port Cities) temalı ilk dersini, Murat Tabanlıoğlu anlatacak.

Murat Tabanlıoğlu, açılış dersi kapsamında liman kentlerinin sürdürülebilir tasarımına odaklanan yeni yüksek lisans programını anlatacak ve gelen soruları yanıtlayacak. Uluslararası eğitimci kadrosuyla öne çıkan, atölyelerle ve Trieste ve Hamburg gibi şehirlere yapılacak eğitim gezileriyle zenginleşen program, mimarlık ve kentsel tasarım pratiğine odaklanırken, tarihsel ve kuramsal bir arka planla destekleniyor.

Murat Tabanlıoğlu ile ayrıca, yakınlarda tamamlanan ve hazırlıkları devam eden mimari projelerinin yanı sıra günümüzde mimarlık ve tasarım öğrencilerinin edinmesi gereken formasyon ve değerler sistemi üzerine de konuşulacak.