Kentlerde İyilik Halini Sağlamak İçin Rehber İlkeler’’ Raporu ve Tanıtım Etkinliği

Mekanda Adalet Derneği’nin Hollanda Krallığı Büyükelçiliği’nin MATRA Programı desteğiyle hazırladığı Kentlerde İyilik Halini Sağlamak İçin Rehber İlkeler başlıklı; 2024 Yerel Seçimi öncesinde kent politikalarının toplum sağlığı ve iyilik hali üzerindeki etkisini tartışmayı amaçlayan rapor 2 Mart’ta, Postane’de gerçekleşecek etkinlik ile tanıtılacak.

Mekanda Adalet Derneği’nin Hollanda Krallığı Büyükelçiliği’nin MATRA Programı desteğiyle hazırladığı “Kentlerde İyilik Halini Sağlamak İçin Rehber İlkeler” başlıklı rapor yayımlandı. Rapor, 2024 Yerel Seçimi öncesinde kent politikalarının toplum sağlığı ve iyilik hali üzerindeki etkisini tartışmayı amaçlıyor; iyi olmanın politikasını tartışmaya ve savunuculuğunu yapmaya davet ediyor.

Araştırmacı Ayça Yüksel tarafından kaleme alınan raporda, yerel yönetimlerin toplum sağlığı ve iyiliğini merkeze alarak karar alma ve politika geliştirme süreçlerini yönlendirmeleri için rehber ilkeler tanımlanıyor. Rehber ilkelerin, uygulamaya hazır bir politika listesi sunmaktan ziyade yapısal, kapsamlı ve bütünlüklü bir programı benimseyen belediyecilik anlayışına yön vermesi umut ediliyor. 

MAD iyilik hali kavramını ilk kez 2021 yılında yayınladığı “İstanbul’da Kentsel Dönüşüm ve İyilik Hali” başlıklı raporunda ele almıştı. Bu deneyimden yola çıkılarak kaleme alınan bu yeni raporda, kent yönetimlerinin bütün politikalarında iyilik hâli perspektifini odağa almalarının önemine dikkat çekiliyor.

Rapor 2 Mart 2024 Cumartesi günü Postane’de, herkesin katılımına açık bir etkinlik ile tanıtılacak. Etkinlikte, raporun yazarı Ayça Yüksel ile birlikte MAD ekibinden Bahar Bayhan ve proje danışmanları Fatih Artvinli, İlker Kayı, Kumru Çılgın ve Selma Karabey konuşmacı olarak yer alacaklar. MAD ekibinden Sena Nur Gölcük’ün moderatörlüğünü üstleneceği etkinlikte raporun hazırlık süreci, amaçları, araştırma süreci, bulguları ve iyilik hali odağında ortaya koyduğu rehber ilkeler ele alınacak.

* Etkinlkte işaret dili tercümesi yapılacak.

Etkinliğe katılmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak katılım formunu doldurabilirsiniz.
Rapor Tanıtım Etkinliği – Katılım Formu & Detaylar

Raporu aşağıdaki bağlantıya tıklayarak çevrimiçi okuyabilirsiniz:

Kentlerde İyilik Hâlini Sağlamak İçin Rehber İlkeler – Çevrimiçi – PDF