K Eczanesi

İç Mimari Tasarım
Wand Works Mimarlık

Tasarım Ekibi
Ayşe Aybüke Samast, Damla Pınar Çelik

Proje Yeri
Bursa, Türkiye

Tamamlanma Tarihi
2022

Proje Alanı
85 m2

Fotoğraflar
Egemen Karakaya

Wand Works Mimarlık tarafından tasarlanan K Eczanesi’nde, beyaz ışıklar, parlak yüzeyler ve keskin açılardan oluşan fütüristik bir laboratuvar ortamı değil, sıcak, davetkar ve kapsayıcı bir mekan hedeflenmiş.

K Eczanesi tasarlanırken sağlık mekanlarının alışılmış hijyenik beyazının ötesinde bir hisse varmak amaçlanmış. Tasarım “wellness” konsepti üzerinden kurulmuş. İyi olma, iyi hissetme hali ve kendi iyiliğine yatırım yapma motivasyonu üzerinden gidilen tasarımda daha samimi, yumuşak ve doğal formlar, renkler ve dokular kullanılmış. Sağlık kavramına, bedensel, psikolojik ve sosyal yönleri içeren, bütüncül yaklaşım pandemi süreciyle tüm toplumda yaygınlaştı. Toplamı 85 m2 olan alan satış alanı (65 m2) ve servis mekanları (20 m2) olarak ikiye bölünmüş. Servis mekanları laboratuvar, dinlenme alanı, mutfak, wc ve depodan oluşurken, satış alanı ise ilaç satış bölümü ve ıtriyat teşhir alanı olarak bölünmüş. İlaç satış alanı görsel iletişimi sağlayan ancak fiziksel olarak da bir engel görevi gören bankolar ile sınırlandırılmış. Eczacı ve çalışanlarının çalışma alanlarını ayrılırken, mekanın arkasına yerleşen servis hacimlerine erişim kapısını da akslayan bankolar, bire iki oranında tasarlanmış. Müşterilerin beklerken ürünleri rahatça incelemesi ve mekanda karşılaşan mahallelinin sosyalleşebilmesi için teşhir alanı ferah tutulmuş. Mekanın ortasına yerleştirilen alçak teşhir alanı ve oturma ünitelerinden oluşan modül bu amaçlara yönelik tasarlanmış ve iç hacmi de depo alanı olarak değerlendirilmiş. Mekanda nişler ve renklerle yaratılan bantlar estetik özelliklerinin yanı sıra ürünlerinin kategorizasyonunu da sağlıyor.

Eczacının hastalarına ve danışanlarına olan ilgili yaklaşımından alınan ilhamla beyaz ışıklar, parlak yüzeyler ve keskin açılardan oluşan fütüristik bir laboratuvar ortamı değil, sıcak, davetkar ve kapsayıcı bir mekan hedeflenmiş. Tasarım hedeflerine; doğaya atıfta bulunan renk, doku ve formlarla ulaşılmış. Beyazın yanında pastel yeşilin varlığı, pürüzsüz yüzeylerle birlikte dokulu yüzeylerin kullanımı, hakim mat ahşap ve alçı yüzeylerin üzerinde metal ve cam parlak elemanların yerleştirilmesi ile tasarımda denge sağlanarak istenilen konsepte ulaşılmış.