Jurkovic Isıtma Tesisi

Mimari Tasarım
df Creative Group

Proje Yeri
Jurkovic, Bratislava

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
6300 m²

Fotoğraflar
Boys Play Nice

df Creative Group tarafından yenilenen Jurkovic Isıtma Tesisi, eski ve yeniyi bir araya getirirken şirketler ve yaratıcı endüstriler için ortak çalışma alanları sunuyor.

Jurkovic Isıtma Tesisi’nin renovasyonu projesinde en uygun ve en işlevsel alanları yaratarak ulusal ve kültürel anıtın orijinal tarihi değerini ve benzersiz endüstriyel atmosferi yeniden vurgulanıyor. Yeni ve eski arasında zıtlık ve uyumla kurgulanan mekanlar yaratıcı endüstriler, mimarlar, start-up’lar ve daha küçük BT şirketlerinden insanlar ve şirketler için endüstriyel ortak çalışma alanına dönüştürülmüş. Giriş katındaki tüm mekanların halkın erişimine açıldığı yapıda sosyal etkinlikler, konferanslar, sergiler için alanlar bulunuyor. Giriş atriyumunu bir meydan olarak kurgulayan mimarlar, bu alanın çok işlevli bir kurguya sahip olmasını istemişler. 

Renovasyon için pek çok tarihi detayın korunmasına özen gösterilmiş. Yeni eklenen konstrüksiyonlar eski olanlardan ayırt edilirken bina içine bina sokulması ve bu sayede yeni ve eski katmanların iç içe geçmesi planlanmış. Orijinal yapıların endüstriyel mimarisi, yeni oluşturulan atriyum ve çevredeki yeni binaların manzarasına sahip üst teras, ziyaretçilere tekrarı olmayan harika bir deneyim sunuyor.