Juana Azurduy 1635

Mimari Tasarım
BAAG – BuenosAiresArquitecturaGrupal

Tasarım Ekibi
Griselda Balian, Gabriel Monteleone, Gastón Noriega, Maria Emilia Porcelli, Santiago Chudnovsky, Martin Dallasta, Federico Pia

Proje Yeri
Buenos Aires, Arjantin

Tamamlanma Tarihi
2017

Toplam İnşaat Alanı
910m2

Fotoğraflar
BAAG

BAAG tarafından tasarlanan Juana Azurduy 1635, kullanıcıların yaşam alanlarını ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirebilmesine imkan tanıyor.

Juana Azurduy 1635, zengin peyzaja sahip bir okula cephe veren ve alçak konut bloklarından oluşan bir yapı adasında yer alıyor. Tasarım ekibi, yapıyı okuldan ayıran duvarı sağır bir duvar olarak algılamak yerine, bir cephe olarak kabul edip kentsel bir ifade sağlamaya çalışmış.

Konut kullanıcılarının tercihleri ​​doğrultusunda ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen, esnek daireler sunmayı amaçlayan tasarım, kat yüksekliğine göre değişen tek yatak odalı ve iki yatak odalı seçenekleriyle, mutfak ve banyo alanlarını barındıran merkezi bir çekirdek etrafında eklemlenmiş birimlerden oluşuyor. Ahşap bir kutu olarak okunan ve hareketli panellere sahip bu çekirdek, hem kamusal hem de özel alanların yer değiştirmesine izin vermenin yanı sıra, alanın sınırlarını değişken kılıyor.

Tuğladan üretilmiş ve her iki kanadın dört tarafına yerleştirilmiş olan yatay güneş kırıcılar, pasif iklimlendirmeyi desteklerken, kapı ve pencere açıklıkları için de birer eşik görevi görüyor. Her balkon, teras ve pencere, özgün birer mekansal kimlik tanımlıyor. Çift kat yüksekliğindeki hacimler, binanın çift cidarlı cephesi sayesinde imkan tanınan mekansal genişlemeler ve mahremiyeti destekleyen bölücü elemanlarla, kullanıcıya kendi alanını özelleştirebileceği mekanlar sunulmuş.