John J. Sbrega Sağlık ve Bilim Merkezi, ABD

Mimari Tasarım: Sasaki

İşveren: Bristol Community College

Tamamlanma Tarihi: Temmuz 2016

Alan: 4.700 m²

Konum: Fall River, Massachusetts, ABD.

Fotoğrafçı: ©Edward Caruso

Fall River, Massachusetts’te bulunan Bristol Community College’in yeni fen ve sağlık bilimleri binası, Boston ve Şangay’da faaliyet gösteren mimarlık ofisi Sasaki tarafından tasarlanmış.

American Institute of Architects (AIA)’in her yıl dünyanın en verimli ve sürdürülebilir on yapısını seçtiği The COTE (Committee on the Environment) Top Ten Awards’un 2017 listesine girmeye hak kazanan yapı, Kuzeydoğu Amerika’daki ilk “Zero Net Energy (ZNE)”  özelliklerine sahip akademik yapı olarak standartları belirliyor.

Yapının tasarımı ve inşasına bütünsel bir yaklaşımla eğilen Sasaki, fosil yakıtların kullanımını ortadan kaldırmak ve verimliliği artırmak için yenilikçi metotlar uygulamış. “Yüksek performanslı” tasarımda havalandırma ihtiyacı büyük ölçüde dışarıdaki havanın yüzde yüzünü emen 18 adet davlumbazdan karşılanıyor. Isıtma ve sıcak su için entegre edilen güneş panelleriyle de karbon bazlı enerji kaynaklarının kullanımı elimine edilmiş.

4.700 m² proje alanına sahip yapı, öğrenciler için birçok sahada uygulamalı eğitim laboratuvarı ile yeterli hizmet alamayanlara yönelik bir eğitim kliniği içeriyor. Bu mekanlar, öğrencilerin ortak kullandığı aydınlık bir öğrenme ve yaşam odası etrafında organize edilmiş. Böylece, daha geniş bir kullanıcı kitlesini çalışma amacıyla yapıya çekebilmek, aynı zamanda da rahat bir öğrenme ortamı oluşturmak hedeflenmiş. Laboratuvarları avludan ayıran duvarlarda kullanılan opak ve şeffaf cam kombinasyonu, laboratuvarların avludan izlenebilmesiyle “bilimin sergilenmesi”ne olanak sağlamış.