Jérôme Seydoux-Pathé Vakfı

Pathé’nin mirasını korumaya ve sinematografik sanatın tanıtımına adanmış Jérôme Seydoux-Pathé Vakfı’nın Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan yeni merkez ofisi, des Gobelins Caddesi’ne bakan cephesi korunmuş ikonik yapıdan ve ardındaki avluda yüzen kavisli kütleden oluşuyor.

Seydoux-Pathé Vakfı’nın Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan yeni merkez ofisi yer aldığı huş ağaçlarıyla dolu avluda yüzen kavisli bir hacimden oluşuyor. Sadece yapısal birkaç destekle ayakta duran bina, mevcut yapılarla alışılmışın dışında bir fiziksel diyalog kuruyor.

Pathé’nin arşivlerini, geçici ve kalıcı sergi alanlarını, 70 kişilik bir cep sinemasını ve vakfın ofislerini barındıran yeni yapı, 19. yüzyıl ortalarında tiyatrodan dönüştürülen, Paris’in ilk sinemalarından birinin bulunduğu bölgede yer alıyor.

Tasarımın temel hedefi, vakıf tarafından talep edilen fonksiyonel ve temsili programa yanıt vermek ve aynı zamanda yeni binayı çevreleyen alanı daha nitelikli hale getirmek olmuş. Des Gobelins Caddesi üzerinde yer alan, Auguste Rodin’in heykelleri ile dekore edilmiş olan ve sadece tarihi bir dönüm noktası değil, aynı zamanda Gobelins bölgesi için ikonik değere sahip yapının caddeye bakan cephesi korunmuş.  Sokağa bakan yapının hemen arkasındaki yeni şeffaf bina, halka açık erişime sahip. Bir seraya benzeyen ve merkezi avluda yer alan ve ana işlevleri barındıran ek binanın şeffaf zemin katından iç avlu ile görsel iletişim kurulabiliyor.

Bina, çevredeki yapılarla olan mesafelere saygı gösteriyor ve komşularının doğal ışık ve havaya erişimini engellemiyor. Zemin katta ayak izini azaltarak, avlunun mümkün mertebe kullanılmasını sağlıyor.

Yapı gündüzleri gizli bir varlık gibi, restore edilmiş cephenin üzerinden algılanırken, geceleri yumuşak bir şekilde parlıyor.