İSO Odakule Pasajı Ulusal Tasarım Yarışması Sonuçlandı

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Odakule Pasaj Geçidi’nin yenilenmesine yönelik düzenlediği mimari tasarım yarışmasında 90 proje arasından birinciliğe mimarlar Atahan Sevdi, Merve Yıldırım ve Büşra Nural’ın “Beyoğlu Melodisi” adlı çalışması layık görüldü. Proje, pasaj içerisinde oluşan rüzgar koridorunun kullanılması gibi yaratıcı ve etkileyici unsurları bakımından öne çıkarak birincilik ödülünü almaya hak kazandı.  

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Odakule Pasajı’nın yenilenmesine yönelik düzenlediği mimari tasarım yarışması sonuçlandı. Bir dönemin özgün mimarisini yansıtan İSO mülkiyetindeki Odakule binasının da yer aldığı, her gün binlerce kişinin İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi arasındaki yaya bağlantısını sağlayan tarihi geçit, Beyoğlu Melodisi ile çağdaş kentsel yaşam koşulları doğrultusunda sanayiyi sanat ve tasarımla buluşturacak.

İSO Odakule Pasajı Ulusal Tasarım Yarışması’nda birinciliğe mimarlar Atahan Sevdi, Merve Yıldırım ve Büşra Nural’dan oluşan ekibin hazırladığı “Beyoğlu Melodisi” temalı proje layık görüldü. Jüri üyelerinin titiz değerlendirmesi sonucu toplam 90 başvuru arasından seçilerek 50 bin TL ödül almaya hak kazanan proje, tasarımın ana fikrinde çevresel bir faktör olan pasaj içerisinde oluşan rüzgar koridorunun kullanılması gibi yaratıcı ve etkileyici unsurları bakımından öne çıkarak birinciliğe uzandı.

Sanayi odaklı, üretim kültürünün ve yerli üretimin önemine işaret eden, aynı zamanda İSO’nun köklü geçmişini ve kurumsal kimliğini özgün bir bakış açısıyla destekleyen önerilerin geliştirilmesine imkan tanıyan yarışmada, dört mansiyonla birlikte toplamda 145 bin TL para ödülü verildi.

Yarışma ile her gün binlerce kişinin İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi arasındaki yaya bağlantısını sağlayan, aynı zamanda bir dönemin özgün mimarisini yansıtan Odakule binasını da bu caddelere bağlayan geçidin çağdaş kentsel yaşam koşulları doğrultusunda yeni fikirlere ve sanayinin sanat ve tasarımla buluşmasına imkân verecek şekilde yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor. İstiklal Caddesi’nin önemli sembollerinden biri olan Odakule binasını 2017 yılında yenileyerek modern bir görünüme ve çağdaş bir altyapıya kavuşturan İSO, yarışma ile Odakule Pasaj Geçidini de yenilemiş olacak.

Tasarım ve sanat alanlarından bireysel ve ekip olarak tüm katılımcılara açık olarak gerçekleştirilen İSO Odakule Pasajı Ulusal Tasarım Yarışması’nda birinci olan proje, Beyoğlu ilçesinde yer alan, mülkiyeti İSO’ya ait olan pasaj alanının kimliğini rafine ve entelektüel bir kavramsal yaklaşım ile ele alıyor. Proje, alandaki tüm düzlemlere gerek malzeme gerekse detaylandırma ile yalın müdahalelerde bulunuyor. Projenin yarattığı dingin kentsel mekan içinde tını enstalasyonu için kullandığı lineer pirinç tüpler, üç yeni sanat eseri ve rölyef önerileri, su öğesi, İSO kurumsal kimliğinin halihazırda kentsel sanat elemanları ile kurmuş olduğu ilişkiyi güçlendirici nitelikte bulunuyor.

İSO Odakule Pasajı Ulusal Tasarım Yarışması’nda ilk üç proje:

Birincilik Ödülü

Beyoğlu Melodisi

Mimarlar Atahan Sevdi (Ekip lideri), Merve Yıldırım ve Büşra Nural.

İkincilik ödülü

Mimarlar Burcu Sevinç (Ekip lideri), Rıfat Yılmaz, Süleyman Yıldız. Yardımcı ekip; Kamer Berzah Özlü ve Sinem Onar.

Üçüncülük ödülü

Mimarlar Emrah Demir (Ekip lideri), S. Salih Başbay, Hasan Öncü, 3D Animatör Mete Şekip Saygın. Yardımcı ekip; Gülşah Kayalık ve Betül Aygün.

1. Mansiyon (73 Sıra No’lu 45182b Rumuzlu Proje)

Mimarlar Hakan Demirel, Mimar (ekip lideri)  Murat Arif Suyabatmaz, Mimar

Yardımcı ekip:

Orhun Ülgen, Mimar

Elif Yılmaz, Mimar

Nurettin Şatır, Mimar

Kadir Mert Tatar, Mimar

Özge Özçelik, Mimar

Aylin Pakova, Mimar

Begüm Alyemiş, Mimar

2. Mansiyon (43 Sıra No’lu 38517 Rumuzlu Proje)

Mehmet Vehip Kütükçüoğlu, Mimar (ekip lideri)

Haşim Ertuğ Uçar, Mimar

Emine Hande Gazioğlu, Mimar

Onur Akın, Mimar

Ethem Aybar, Mimar

Begüm Gökçe Tırpancı, Mimar

Oğul Can Öztunç, Mimar

Ece Ünübol, Mimar

Beyza Paksoy, Mimar

Serdar Albaz, Mimar

İsmet Bilgin, Mimar

Yıldırım Erbaz, Mimar

3. Mansiyon (30 Sıra No’lu 59370 Rumuzlu Proje)

Ervin Garip, Mimar (ekip lideri)

Banu Garip, Mimar

Yardımcılar

Samet Küçükbay, İç Mimar

Fatma Karakaya, İç Mimar

4. Mansiyon (69 Sıra No’lu 37259 Rumuzlu Proje)

Proje Ekibi

Efe Korkut Kurt, Küratör (ekip lideri)

Pınar Sipahi, Mimar

Beyza Yavuz, Mimar

Bora Talun, Mimar

Melike Demirbilek, Mimar

Selin Atacı, Mimar

Danışmanlar

Derya Güleç Özer, Mimar

İSO Odakule Ulusal Tasarım Yarışması Sergisi Adres:

Meşrutiyet Caddesi No. 62 Beyoğlu / İstanbul