Isla Kavşağı Konut Grubu

Mimari Tasarım
Lorcan O’Herlihy Architects (LOHA)

Proje Yeri
Los Angeles, Kaliforniya

İşveren
Clifford Beers Housing, Annenberg Foundation

Peyzaj Tasarımı
Superjacent

Trafik Danışmanı
Crain and Associates

Proje Alanı
3.160 m²

Görseller
Lorcan O’Herlihy Architects (LOHA)

Lorcan O’Herlihy Architects tarafından tasarlanan Isla Kavşağı Konut Grubu, dönüştürülmüş çelikten üretilen konteynerların istiflenmesi ve açık koridorlarla birbirine bağlanmasıyla oluşuyor.

Isla Kavşağı Konut Grubu, Los Angeles’ın oldukça işlek iki otoyolunun kesişim bölgesinde, Isla Kavşağı olarak bilinen alanda bulunan yaklaşık 20.000 metrekarelik arsada yer alıyor.

Mutfak, banyo ,oturma odası ve yatak odası içeren, açık ve kompakt bir plana sahip her daireler 6×2,5 m boyutlarında, dönüştürülmüş çelikten üretilmiş 3 konteynerdan oluşuyor. Daireler üst üste gelerek 16 bloğu oluşturuyor ve her daire açık koridorlarla bağlanıyor.

Arsanın batısındaki yol, araç trafiğine kapatılarak bir rekreasyon alanı sağlanmış. Blokların bu yaya yoluna açıldığı alanda kat yükseklikleri azaltılarak daha güçlü iletişim kurulması sağlanmış. Yapıların zemin katlarının idari ve ticari birimler olarak kullanılarak bu iletişime katkı sağlaması hedeflenmiş.

Peyzaj ağaçlar çalılar ve asmalardan oluşuyor. Ek olarak, çatı teraslarında yetiştirilecek sebzelerle haftalık pazara taze ürünler sağlamak ve Güney Los Angeles’ın tarım geleneğini sürdürmek amaçlanıyor.