InsideOut

Mimari Tasarım
Andrea Tabocchini, Francesca Vittorini

Proje Yeri
Abetenim, Gana

Tamamlanma Tarihi
2017

Fotoğraflar
Andrea Tabocchini, Beatriz Villapecellin, Austin Wyeth, Francesca Vittorini, Shih-Kai Lin, Kathatina Kohlroser

Gana’nın Abetenim kentinde, Yeboahkrom isimli bir köydeki tek okulun fırtına sebebiyle yıkılması üzerine Andrea Tabocchini ve Francesca Vittorini tarafından gönüllü olarak tasarlanan “InsideOut”, mimariyi ve peyzajı birleştiren sürdürülebilir bir tasarım teşkil ederken standart içe dönük sınıflara bir alternatif sunuyor.

“Inside Out” bölge halkı ve 20 farklı ülkeden gönüllüler ile 60 gün içinde ve 12.000 euro bütçeyle inşa edilmiş.

Bölgede elektriğin bulunmaması, malzeme seçimini sınırlamış. Yapıda toprak, ahşap ve yerel bitki örtüsünden elde edilen malzeler tercih edilmiş; 58 ton toprak kullanılmış.

Kaynakların eksikliği ve bölgeye dair kısıtlamalar, mimariyi ve peyzajı birleştiren sürdürülebilir bir tasarım önerme fırsatı sunmuş. Sınıfların duvarları yerel sıkıştırılmış topraktan elde edilmiş. hafif bir ahşap strüktür çatıyı oluşturmuş ve aralıklarla yerleştirilen ahşap elemanlar doğal havalandırmayı sağlıyor. Alandaki peyzaj sınıfların önündeki terasların devamını oluşturuyor ve açık havada eğitim fırsatı sunan gölgeli mekanlar sağlıyor.

Sonuç ürün, iç ve dış mekan arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor; standart içe dönük sınıflara bir alternatif sunuyor ve “know-how” temelli eğitimi destekliyor.