İMİB 52 Türk Doğal Taş Firmasıyla İtalya’da

Bu yıl 26 – 29 Eylül 2018 tarihleri arasında İtalya’nın Verona şehrinde 53. kez düzenlenecek Marmomac 2018 Doğal Taş Fuarı’na Türkiye’den 52 farklı sektör temsilcisi katılmaya hazırlanıyor. Sektörün ihracat hedefleri noktasında İtalya pazarının önemli bir rol üstelendiğini söyleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, fuar kapsamında dünyanın farklı noktalarından gelen sektör temsilcileriyle bir araya gelme fırsatı yakaladıklarını söyledi.

Türkiye ekonomisi açısından stratejik öneme sahip olan madencilik sektörünün hak ettiği yere gelmesi için maksimum seviyede çalışan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, 26 – 29 Eylül 2018 tarihleri arasında İMİB’in 9’uncu kez milli katılım organizasyonu düzenleyeceği “Marmomac 2018 International Exhibition of Design and Technology” Doğal Taş Fuarı’na 52 Türk doğal taş sektörü firmasıyla çıkarma yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

Dinçer: Hedeflerimizde yeni pazarlar var

Fuar kapsamında dünyanın farklı noktalarından gelen sektör temsilcileriyle bir araya gelme fırsatı yakaladıklarının altını çizen Dinçer, fuarın dünyanın en büyük doğal taş fuarı olarak kabul gördüğünü belirtti. Hedeflerinde yeni pazarlar olduğunu aktaran Dinçer, rakamlar incelendiğinde mevcut pazarlardaki paylarını artırmak ve yeni pazarlara ulaşmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi.  Dinçer, “Aslına bakarsanız fuar, dünyada her kategori ve segmentte ithalatçı ve üreticinin buluştuğu bir platform niteliğindedir. Bu nedenle Türk doğal taş sektörü geçen yıl ulaştığı 2,04 milyar dolarlık ihracatını bu yıl bir üst skalaya taşımak istiyor. Bunun için İtalya pazarı ve fuarı çok önemli. Her yıl milli katılım organizasyonu sayesinde dünya doğal taş sektörü için önem arz eden İtalya pazarına direkt erişim sağlamanın ötesinde yeni ve büyük alıcılarla dirsek teması kurma fırsatı yakalıyoruz. Dolayısıyla 2023 yılı hedeflerimize ulaşmamız noktasında Marmomac 2018 Doğal Taş Fuarı önemli bir parametre” dedi.