iF Design GmbH yeni CEO’su Uwe Cremering: Sahip olduğumuz dijital olanaklara dayalı olarak tasarım topluluğu için daha fazla hizmet geliştirmeye devam ediyoruz.

iF Design GmbH’deki 25 yıllık görevi ile birçok uluslararası tasarım organizasyonlarının yönetim kurulunda görev alan Ralph Wiegmann emekli olarak, iF Design GmbH CEO’luk görevini Nisan ayında Uwe Cremering’e teslim etti. Uwe Cremering ile deneyimleri ve pandemi önlemleri çerçevesindeki yeni projeleri hakkında konuştuk.

Kariyerinizdeki reklamcılık & pazarlama deneyiminizden sonra iF Design’daki hedefleriniz nedir?
UC: Kariyerimde pazarlama ve markalaşma konusunda çok fazla deneyimim, uzmanlığım ve bilgi birikimim oldu. iF Design güçlü ve güvenilir bir marka ama dünya çapında bilinirliğini daha da güçlendirebilmek hedeflerim arasında yer alıyor. Şimdiye kadar görebildiğim, Almanya genel merkezinde, Asya iF ofisimiz ve dünya çapındaki iF temsilciliklerimizde gerçekten güçlü ve tutkulu ekiplerimiz var. iF Design dünya çapındaki tasarım topluluğu için de büyük bir itibara sahip. Yaklaşık 70 yıllık uzmanlığımız ile yeniliklerde öncü bir yapımız var. Başarının ana itici güçleri olarak güven, yetkilendirme ve takım ruhu gibi ilkelere inanıyorum. Liderliğimde, bu ilkeleri kurum kültürümüze pekiştirmek istiyorum.

Genel strateji veya öncelikler açısından, göreve gelmeniz ile nasıl yenilikler oldu?
UC: Dijital dönüşüm, iF Design’ın kendisi için de önemli bir rol oynadı. Dünya çapında yaklaşık 100 tasarımcıdan oluşan deneyimi yüksek ve tanınmış jürimize teknoloji ile uyumlu ve her zamanki gibi şeffaf çevrim içi değerlendirme sistemi oluşturduk. Bu yıl, ödül katılım süreci, avantajları ve kullanımını katılımcılarımız için olabildiğince kolaylaştırmak ve web sitemiz iF World Design Guide’ın etkisini daha da artırmak amacıyla IT altyapısını güncelledik. 7 haneli bir bütçe harcadık. Sahip olduğumuz dijital olanaklara dayalı olarak tasarım topluluğu için daha fazla hizmet geliştirmeye devam ediyoruz. Ödül kazananlarımıza önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde bu yatırımların olumlu etkilerini görecekler.

Pandemi önlemleri çerçevesinde iF Design Award 2022 için yeni projeleriniz ve hizmetleriniz neler?
UC: Pandemi döneminde çevrim içi jüri değerlendirme sürecinde ekip olarak ve jüri üyelerimizle çok şey öğrendik, güzel bir deneyim oldu. Çünkü sonuç çok umut vericiydi. Şeffaf, adil ve yapıcı bir şekilde dijital jüri değerlendirmesi bize geleceğin kapılarını açtı. Yakın gelecekte tasarım camiasına faydalı olacak daha fazla hizmet geliştireceğimiz projeleri hızlandırmamız da bizi motive etti. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle 2021 iF Design Award kazananlarını ne yazık ki ödül töreninde Berlin’de kutlayamadık fakat uluslararası en iyi tasarım müzeleri ve etkinlikleri ile iş birlikleri yaparak kazananların görünürlüklerini bu ortaklarımızın dijital iletişim platformlarında onurlandırdık.

iF Design GmbH, sürdürülebilir tasarımı nasıl destekliyor? Sosyal etki tasarım projelerine nasıl yatırım yapıyorsunuz?
UC: iF Design Award’da sunulan projelerin değerlendirme sürecinde sosyal ve sürdürülebilir etki önemli bir rol oynuyor. iF Design, iF Social Impact Prize ile sosyal etki projelerini doğrudan destekliyoruz. Bu ödülle, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında küresel sorunlara çözüm yaratan ödüllü tasarımlara her yıl kendi gelirimizden toplam 100.000 Euro bağışlıyoruz. Ayrıca genç yeteneklerin ve öğrencilerin senede iki kere ücretsiz katılabilecekleri iF Design Talent Award sürdürülebilir tasarım projelerinin yaygınlaşmasını ve farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. iF Design Talent Award’u kazanan gençler toplam 50.000 Euro ile ödüllendiriliyor. Projelerin uluslararası tanıtımları ve telif haklarının tasarımcılara uluslararası standartta sağlanması gibi desteklerimiz oluyoruz. Genç tasarımcı kuşağının bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi derinden ve tutkuyla önemsediğini görebiliyoruz. Her yıl pek çok harika fikir görmek büyüleyici ve cesaret verici. Önümüzdeki sosyal, ekonomik ve çevresel zorlukların yükünü hissederseniz, iF World Design Guide’daki bu projeleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Şirketler neden pandemi veya kriz sırasında pazarlama faaliyetlerine devam etmeli? iF DESIGN AWARD 2021 başvuru döneminde “Two for One” kampanyasını oluşturdunuz, bu kampanyanın etkileri nasıl oldu?
UC: “İki başvurudan biri ücretsiz” özel teklifimize verilen tepki çok olumlu oldu. Pandemi sırasında tasarım topluluğumuza küçük bir destek olarak yarattık ve iF DESIGN AWARD 2022 başvuruları için de değerlendirmeye karar verdik. 15 Ekim 2021’e kadar kampanya devam ediyor, detaylı bilgiye www.ifworlddesignguide.com sitesinden ulaşabilirsiniz.