Ice Cubes

Mimari Tasarım
Zone of Utopia+Mathieu Forest Architecte

Tasarım Ekibi

Qiang ZOU, Mathieu FOREST, ZENG Teng, DI Wu, WANG Zhuang, Arnaud MAZZA, MA Jia, XUE Qixun

Proje Yeri
Xinxiang, Çin

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
19.740

Fotoğraflar
ArchExist

Zone of Utopia ve Mathieu Forest Architecte iş birliğiyle tasarlanan Ice Cubes, kış turizmi bölgesinin temasını temsil eden, üst üst üste binen ve birbiri üzerinden kayan dokuz buz küpünden oluşuyor.

Kültür turizmi merkezi Ice Cubes, kış sporlarına ayrılacak olan yeni kültür turizmi bölgesinin mimari simgesi. Projenin amacı, bölge için bir referans noktası oluşturmak olmuş. Tasarım, turizm bölgesinin temasını temsil eden, üst üst üste binen ve birbiri üzerinden kayan dokuz buz küpünden oluşuyor.

Cam cephelerin dokusu, ışığı ve görüşü filtreleyen çok sayıda yarı saydam “buz kristali”nden oluşuyor. Bu cepheler dışarıdan gizemli ve merak uyandıran bir görünüm oluştururken mekanları da kısmen gizliyor. Böylece bina, aldığı ışığı bir buz kütlesi gibi yayıyor. Cepheler gün ışığını yakalayarak farklı saatlere, mevsimlere ve hava durumuna göre değişen karakter sergiliyor.

Gökyüzünde asılı duruyormuş gibi algılanan ve diğerlerine göre daha şeffaf olan üstteki küp, manzarayı 360 derece izlemenizi sağlayan Sky Lounge’ı barındırıyor.

Gece olunca cepheler tamamen aydınlatılıyor ve çevreyi aydınlatıyor. Bina, göze çarpan ancak içteki yaşamın doğrudan görülmesini engelleyen bir parıltı yayıyor.

Zemindeki havuz ise sıvı hale dönüşen buz küplerini temsil ediyor ve tasarımda devamlılığı sağlıyor.