Hien Pavyonu

Mimari Tasarım
Le Studio Architects (LSA)

Tasarım Ekibi
Le Minh Hoang, Pham Van Dung, Tran Anh Duc

Proje Yeri
Hanoi, Vietnam

Tamamlanma Tarihi
2018

Toplam İnşaat Alanı
235 m²

Fotoğraflar
Hoang Le

Le Studio Architects tarafından, St. Joseph Katedrali’nin bilgi merkezi olarak tasarlanan Hien Pavyonu’nun katedral binasıyla ilişkisi; yüksek-alçak, dolu-boş, sabit-akışkan, ağır-hafif gibi karşıtlıklar üzerinden kurulmuş.

Hien Pavyonu, St. Joseph Katedrali kullanıcı ve ziyaretçileri için bir bilgi merkezi olarak tasarlanmış. Yapıda bir resepsiyon alanı, bir kitapçı ve bir hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.

Tasarım ekibi, katedralin dini karakterini tasarıma yansıtarak eski ile yeni arasında bir diyalog kurmayı hedeflemiş. Ayrıca, tasarımda, Katolik kilisesinin ikili karakteristiği; yüksek-alçak, büyük-küçük, dolu-boş, ana-tamamlayıcı, yin-yang, tam-eksik, sabit-akışkan, ağır-hafif, görünür-gizli, materyalist-ruhsal gibi karşıtlıklarla güçlendirilmiş. Yeni yapı ve yapılı çevre arasındaki bağ bu karşıtlıklar üzerinden kurulmuş. Yapıda çelik ve cam malzemeler kullanılmış.

Mevcut ağaçlar korunarak bir tasarım öğesi olarak ele alınmış. Bu ağaçlarla bir gölgelik oluşturulmuş ve yeni yapı bu sayede gizlenerek katedral binası ön plana çıkarılmış.