Grupo Arca Showroom

Mimari Tasarım
Esrawe Studio

Tasarım Ekibi

Héctor Esrawe, Laura Vela, Antonio Chávez, María Santibañez, Jacobo Mendoza, Andrea Guillén, Brenda Vázquez, Fernando Carnalla, Tatiana Godoy, Fabián Dávila, Daniela Pulido, Javier García Rivera, Roberto González

Proje Yeri
Guadalajara

Yüklenici
CDM, Jaime de Obeso, Olmo Ernesto Godínez

Peyzaj Tasarımı
PAAR Paisaje Arquitectura

Tamamlanma Tarihi
2019

Toplam İnşaat Alanı
5.700 m2

Fotoğraflar
Genevieve Lutkin, Jaime Navarro, César Béjar

Esrawe Studio, Grupo Arca Showroom ile geleneksel satış mağazalarından farklı olarak ziyaretçilere malzemelerin yolculuğunu sunan ve ham maddelerin geldiği kökeni hatırlatan organik bir mimari yaratmayı hedeflemiş.

Meksika’nın Guadalajara kentinde bulunan Grupo Arca, doğal taş yapı malzemeleri satışı yapılan bir perakende mağazası. Ancak yapı, geleneksel satış mağazalarından farklı olarak ziyaretçilere mazlemelerin yolculuğunu sunmayı ; mimari, tasarım, kültür ve sanatın neden ve nasıl üretildiği hakkında bir farkındalık yaratmayı ve Meksika’nın kültürel ifadesinin inşasına katılımı teşvik etmeyi hedefliyor. Diyaloğu ve bilgiyi harekete geçiren bu platform; müşteriler ile karşılıklı fayda sağlayan bir ilişki kuruyor.

Taş ocağını, insanın doğa üzerindeki eyleminin kanıtı olarak gören tasarım ekibi, ziyaretçileri ham maddelerin geldiği kökene geri götüren organik bir mimari yaratmayı hedeflemiş. Bina, işlevsel ve fiziksel olarak ayrışmış iki farklı konseptten besleniyor: Taş ocağının evreni (Agora) ve depolama alanı…

Monolitik cephedeki küçük bir açıklık, ziyaretçileri anıtsal karaktere sahip merkezi mekan Agora’ya bağlıyor. Dinamik ve çok yönlü bir mekansal deneyim sunan Agora, farklı sergi salonlarının eklemlendiği, müzeografik kimliğe sahip bir başlangıç noktası tanımlıyor. Bu deneyim, bize malzemenin kökenini hatırlatan yeşil bir alanla çevrelenmiş, çatısından ışık alan ve konteyner görünümlü bir depo ile sona eriyor.