GROHE Türkiye Ülke Müdürü Serhat Sarbaz ile, Markanın Sektöre Kazandırdığı Yenilikler Üzerine…

“GROHE’de tasarım, yalnızca estetikle sınırlı bir kavram olarak görülmez. Biçim ve işlevin en doğru şekilde bir araya geldiği bir kalite özelliği olarak ele alınır.”

Yenilikçi banyo çözümleri ve mutfak ürünlerinde dünyanın önde gelen markalarından olan GROHE’nin Türkiye Ülke Müdürü Serhat Sarbaz ile markanın yeni nesil Ar-Ge çalışmalarını, üretim politikalarını ve gelecek öngörülerini konuştuk.

GROHE’nin inovatif ürün skalası ve öne çıkan koleksiyonları nelerden oluşuyor? Akıllı ev sistemlerine yönelik geliştirdiğiniz yenilikler hangileri?

SS: GROHE olarak, en son teknolojileri, en yüksek kalite standartları ve sürdürülebilirlik gereksinimlerini bir araya getiriyor ve bunu eşsiz bir tasarım ile birleştiriyoruz. Tüketicilerimiz ile GROHE’nin Alman kalitesini, sürekli inovasyon, teknik uzmanlık ve kusursuz mühendisliğinin yanı sıra zamanın ötesine geçen tasarımlarını da paylaşıyoruz.

GROHE için marka değerleri olan kalite, teknoloji, tasarım ve sürdürülebilirlik, geliştirdiğimiz tüm ürünlerin temelini oluşturuyor. Bu değerlerin kesişme noktası ise inovasyon. Hemen her ürünümüzde bunu görebilirsiniz. Örneğin, son dönemin öne çıkan ürünlerinden GROHE Sensia Arena akıllı klozet, yumuşak ve akıllı temizlik ile kişisel konfor ve hijyeni arttırmak üzere tasarlandı. Cildi yumuşakça temizleyen su ve özenle kurutan ılık hava sayesinde her kullanımda temizlik ve ferahlık hissi sağlıyor. Su basıncından püskürtücünün pozisyonuna, sıcaklığa, püskürtme şekli ve temizleme programına kadar her şey kişiye özel ayarlanabiliyor. Bu ayarları uzaktan kumanda ile ya da oturağın yanında bulunan panelle yapmak çok kolay. Ayrıca mobil uygulaması ile ayarlarınızı dijital cihazlarınızda da saklayabilirsiniz.

GROHE Sense & Sense Guard  ise evlerde su basmasına bağlı hasarları önlemek için geliştirildi. Akıllı su sensörü GROHE Sense, zemine yerleştirilerek oda sıcaklığı ve nemini ölçmenin yanı sıra su baskınını tespit edebiliyor. Birden fazla cihazı evin farklı yerlerine monte ederek su baskınından anında haberdar olabilirsiniz. GROHE Sense Guard, don riskini, sızıntıları, boru kaçaklarını tespit eden akıllı kontrol ünitesidir. Konutun ana su borusuna uzman teknisyen tarafından monte edilen sistem, boruda kaçak olması durumunda suyu otomatik keser. Açık kalan musluklar da dikkatinden kaçmaz. GROHE Ondus uygulamasıyla kontrol edilen yenilikçi sistem, GROHE Sense ve GROHE Sense Guard’ı sürekli takip edebilmenizi sağlayarak, su güvenliğini sağlıyor.

GROHE olarak geliştirdiğimiz yeni teknolojilerde pek çok alana ama özellikle, tasarruf ve güvenlik sağlayan ve fonksiyonel ürünlere odaklanıyoruz. Örneğin, GROHE Red ürünümüz mutfaklarda tek dokunuşla anında kaynar su sağlarken mükemmel yalıtım ve “tatil” modu ile enerji maliyetlerini düşürüyor, ihtiyacın üzerinde doldurulan su ısıtıcılarının yol açtığı su israfına son veriyor. Ayrıca ebeveynlere gönül rahatlığı sağlayan elektronik çocuk kilidine sahip.

Bir başka ürünümüz, ankastre duş ve banyo bataryalarının iç gövdesi olarak kullandığımız Rapido SmartBox, duş alanında kullanıcıya yer kazandırırken, kullanımda esneklik ve montajda emniyet sağlıyor. Rapido SmartBox’ın üç su çıkışıyla duş seçenekleri çoğalırken, normalde iki ankastre iç gövde ünitesi gerektiren sistem tek iç gövde ile elinizin altında. Birkaç adımda su akımını tümüyle kontrol etmenizi sağlayan sistem, geçtiğimiz yıl satış hattına alınan ve çok beğenilen Smart Control duş ve banyo sistemleri ile yeni termostatik ankastre duş bataryaları ve yeni ankastre duş/banyo mix bataryaları olmak üzere tüm yeni ankastre banyo/duş sistemlerinde kullanılabiliyor, dolayısıyla farklı tasarımlar, şekiller, renkler ve yüzeyleriyle banyonuza göz alıcı bir bireysellik katıyor.

Öne çıkan bir başka ürünümüz olan GROHE Blue Home, isteğe göre arıtılmış, soğutulmuş, az veya çok gazlı su veren bir mutfak bataryası. Evinizin özel arıtma sistemi GROHE Blue Home, bir mutfak bataryası ve entegre filtre ile karbondioksit sistemine sahip bir soğutucudan oluşuyor. Arıtma sistemi tüm mutfaklara birkaç adımda kurulabilir. Sağlıklı yaşam için iyi bir tercih olan GROHE Blue Home, karbon emisyonunu şişe sulara göre %61 oranında azaltıyor. Renkli ve ışıklı kumanda sistemine sahip armatür, krom ve SuperSteel kaplama seçenekleri ve üç farklı musluk tipi ile tüm mutfak ve eviye şekillerine uygun. Bu ürün ile artık filtre edilmiş temiz içme suyunuzu doğrudan mutfak bataryasından sağlayabiliyorsunuz.

Grohe seramik serilerinin kullanıcıya getirdiği avantajlar hakkında neler söylersiniz?

SS: GROHE, yeni ürün kategorisinde yer alan Cube Ceramic, Euro Ceramic ve Bau Ceramic serileri ile tüm banyolar için tam bir uyum vadediyor. Farklı boylarda seramik lavabolardan klozet ve bideye uzanan geniş vitrifiye seçenekleri, tüm zevklere hitap etmenin yanında GROHE armatür, gömme rezervuar ve aksesuarlarla mükemmel uyum gösteriyor. Kübizm’den esinlenen güncel formlarıyla Eurocube, özellikle kübik şekilli formları kullanacağınız banyolar için çok avantajlı bir ürün. Euro Ceramic klozet, mekânı son derece verimli kullanıyor. GROHE’nin üçüncü seramik serisi olan Bau Ceramic ise, sadece bireysel konutlarda değil, inşaat ve taahhüt işlerinde de kullanılmak üzere tasarlandı.

Grohe’nin dikkat çeken duş kontrollü SmartControl serisinden söz eder misiniz?

SS: GROHE Grohtherm SmartControl serisinde akıllı duş kontrolüne eklenen yeni modeller ve kombin seçenekleri ile “Bas, Çevir, Yıkan” deneyimi zenginleşiyor. Bu üründe iki yeni modelimiz var. Birinde tepe duşu su borusu duvarın dışından ilerlerken, duvar dışına monte edilmiş kontrol ünitesi duş jelleri ve aksesuarlar için raf olarak kullanılıyor. İkinci model olan SmartControl Concealed ise, duvar içi ankastre uygulamalar için “bas, çevir, duş al” prensibine sahip ürünümüzü minimalist bir tasarımla buluşturuyor. Her iki modelin yuvarlak ve köşeli tipleri, krom ve beyaz kaplama seçenekleri bulunuyor. Yeni duş kontrol sistemi, tüm banyo ambiyansları ve montaj olanakları için optimum çözüm sunuyor.

Banyo ve mutfak sektörüne yönelik geliştirdiğiniz bataryaların öne çıkan özellikleri nelerdir?

SS: GROHE’nin profesyonel tip Essence ve Concetto armatürleri, çekici tasarımı kullanım kolaylığıyla buluşturarak gündelik işlerin stresini azaltan bir konfor, mutfak işlerinin hızlıca yapılmasına yardımcı olan bir pratiklik sunuyor. Yeni GrohFlexx teknolojisi, suyu ihtiyacınız olan her yere çevirebilmenize imkân tanıyor. Entegre metal yaylı silikon hortum, musluk başlığının 360 derece döndürülmesine de elverişli. Yeni GROHE EasyDock M teknolojisi ise, güçlü mıknatısıyla musluk başlığını kolayca toplamanızı sağlıyor. Gelişmiş 28 mm kartuşla üretilen Essence ve Concetto Professional, ince ve zarif gövdeleriyle dikkat çekiyor.

GROHE’nin en geniş armatür serisi olan Essence ise, yaratıcılığınızı konuşturarak önceden hayal dahi edilemeyecek bireysellikte mekânlar yaratmanızın anahtarı. Armatürden duşa ve aksesuara kadar tüm ürünleri kapsayan seri, göz alıcı renkler ve özenli son dokunuşlardan 10 ayrı seçenek sunuyor. Cool Sunrise, Warm Sunset, Hard Graphite ve Nickel renklerini mat veya parlak kaplama ile tercih edebiliyorsunuz.

Geleceğin yaşam alanlarında banyo ve mutfakların önemi hakkında öngörüleriniz neler? Bu yönde ne tür Ar-Ge çalışmalarınız var? 

SS: Son dönemde GROHE’nin kalite, teknoloji, tasarım ve sürdürülebilirlik ilkelerini bir arada sunduğu “tasarruf” ve “kişiye özel” uygulamalara olanak veren yaratıcı çözümler öne çıkıyor. Tasarrufa yönelik tüketici davranışları ve tercihleri giderek artıyor. GROHE olarak Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda yeni teknoloji kullanarak geliştirdiğimiz ürünler su ve enerji tasarrufuna çok ciddi katkı sağlıyor.

Bazı ürünlerimiz, evdeki su sarfiyatını neredeyse yarı yarıya düşürüyor. Örneğin GROHE Ecojoy özelliğine sahip ürünler ve banyo bataryaları banyo ve duşta sarf edilen suda %54 oranında tasarruf sağlayabilirken, bu oran çift kademeli rezervuar kullanımında %53, su tasarruflu mutfak bataryaları kullanımında ise %65’e ulaşabiliyor.

Banyolarda öne çıkan bir başka trend ise “kişiye özel” uygulamaların tercih edilmesi. Günlük hayatın stresi, yoğun yaşam temposu herkesin rahatlamaya olan ihtiyacını artırıyor ama herkesin rahatlama yöntemi farklı. GROHE olarak, kişiye özel uygulamalarla duş keyfini tam da istenen hale getirmeye yardımcı oluyoruz.

Müzik ve duş almak rahatlamanın en yaygın, kolay ve keyifli seçenekleri. GROHE bu iki keyfi birleştirdi.

Su keyfinde devrim yaratan duş deneyimi GROHE AquaSymphony, duşu kişisel spa deneyiminin yeni bir boyutu haline getirerek tüm duyulara hassasiyet gösteren bir sığınağa dönüştürüyor. Dünyanın en lüks ev duşu AquaSymphony, kullanıcılarını dünyanın en büyüleyici ve güzel noktalarında bir yolculuğa çıkararak evde duş deneyiminde yeni ve devrimci bir dönemin gelişini müjdeliyor.

Sürdürülebilirlik, üretim ve tasarım politikalarınızda nasıl bir önem taşıyor?

SS: Dünyanın önde gelen sıhhi tesisat donanımları sağlayıcısı olan GROHE markası kalite, teknoloji ve tasarımın yanında sorumluluklarının bilincinde olan bir marka. Gücümüzü aldığımız marka değerlerimiz, kalite, teknoloji, tasarım ve sürdürülebilirliği benzersiz deneyimler yaratma ve yaşatma konusundaki kararlılığımızın göstergesi olarak tanımlayabiliriz. GROHE’de tasarım, yalnızca estetikle sınırlı bir kavram olarak görülmez. Biçim ve işlevin en doğru şekilde bir araya geldiği bir kalite özelliği olarak ele alınır. Tüm GROHE ürünleri bileşenleri, çalışma kolaylığı ve görünümüyle, en zorlu testlerden ve çok sayıda dayanıklılık testinden geçer. Amacımız, belirlediğimiz yüksek standartlar ile kullanıcılarımızın bir GROHE armatürünü her kullanışında ya da bir GROHE duşuna her adım atışında farklı hissetmesini sağlamak. Almanya’da temellenen mühendislik, inovasyon ve tasarım yaklaşımıyla müşterilerine güven veren GROHE’nin tüm üretim tesislerinde yüksek standartların sağlanması için yüksek hassasiyette üretim mühendisliği kullanılıyor. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde GROHE’nin başarısı 250’yi aşkın tasarım ve inovasyon ödülüyle teyit edildi. Dünya çapında çok sayıda üst düzey projede kullanılan GROHE ürünleri, markanın mimarlar ve tasarımcılar arasında tercih edildiğini gösteriyor.

Türkiye ekonomisindeki kriz nedeniyle yapı sektöründeki daralma hedeflerinizi ne şekilde etkiledi? Geleceğe yönelik planlarınızdan söz eder misiniz?

SS: Bizim hedefimiz her zaman için faaliyet gösterdiğimiz ülke içerisindeki pazarın gerçekleştirdiği büyümenin yaklaşık olarak iki veya iki buçuk katı üzerinde bir büyüme yakalamak. Türkiye, potansiyeli yüksek bir pazar. İthal bir marka olarak daha alacağımız çok yol olduğunu düşünüyoruz. Türkiye kırk, elli yıldan daha uzun süredir yerleşik markalarda satış hattında ürün grupları olan bir ülke ve yerel markalar da kuvvetli. Biz kendimize, kurulduğumuz yıldan itibaren pazarın minimum iki katı kadar büyüme hedefi koyduk ve bu hedefimiz devam ediyor.

Piyasadan, pazar araştırmalarından aldığımız bilgiye göre 2018 yılında pazarın ortalamasından yaklaşık iki buçuk katı kadar büyüdük. 2019 yılında da yine pazara göre iki, iki buçuk kat kadar büyüme hedefimiz var. Pazarı, proje ve toplu işler pazarı ve perakende toptan pazarı olarak ikiye ayırırsak 2019’da büyümenin, geçen yıldan farklı olarak daha ağırlıklı şekilde perakende ve toptan pazarından gelmesini öngörüyoruz. Düşen tüketici talebi nedeniyle bugün itibarıyla ülkemizde konut arzı fazlası var. Bu konut arzı fazlası belli bir dönem içerisinde eriyecek ve satışa dönüştükten sonra tekrar proje pazarı da canlanacak. Bu süreçte ise biz canlılığımızı, bayilerimizde inovatif ürün teşhirlerimizi artırarak, tali bayi yayılımımızı geliştirerek ve olmadığımız şehirlerde yeni bayilikler oluşturarak artırma hedefindeyiz.