Göteborg Üniversitesi Kütüphanesi Yarışmasının Kazananı Cobe Oldu

Danimarkalı mimarlık ofisi Cobe, İsveç‘in ikinci büyük şehri Göteborg’un kalbinde yer bulacak üniversite kütüphanesi için açılan uluslararası yarışmayı kazandı.

İsveç’in Göteborg kentindeki 16.000 m2’lik alana sahip üniversite kütüphanesi Danimarkalı mimarlık ofisi Cobe tarafından tasarlanacak. Bu üniversite kütüphanesi, Näckrosen’in üniversite bölgesinde, hem şehrin birçok kültür yapısının hem de Beşeri Bilimler ve Güzel Sanatlar Fakültesi ile Sahne ve Gösteri Sanatları Fakülteleri yakınında yer alacak. Kütüphane, İsveç’te bilgi paylaşımı ve araştırma için üniversite arşivleri ve dijital hizmetlerle yeni ve çekici bir ortam sağlamanın yanı sıra, beşeri bilimler, sanat, müzik ve drama için mekansal imkanlar sunacak.

Göteborg Üniversitesi bu kütüphane yapısı ile ek toplantı mekanları, daha sağlıklı araştırma ortamları ve üniversite koleksiyonlarını barındırmak için yenilikçi bir ortam kazanıyor. Kütüphanenin merkezinde, İsveç’in ilk tam otomatik kitaplığı ile yardımcı mekanlar kompakt bir şekilde yer alıyor. Binanın halka açık merdivenleri bilginin ve binanın merkezini çevreliyor. Çalışma alanları ve ofisler, optimum gün ışığı koşullarını sağlamak adına park ve şehir manzarasını sunan cepheye doğru yerleştirilmiş. Zemin hacminin geçirgenliği ve şeffaflığı, yapıya davetkar bir görünüm kazandırırken mekanların parkla bütünleşmesini sağlıyor.

Kitap, projenin tasarımı için ilham kaynağı ve hareket noktası olarak kullanılmış. Yeni açılmış bir kitabın sayfalarının eğrisel hareketi, yapının cephesindeki yatak ve düşey elemanlara yansıyor.

Cobe Kurucusu Dan Stubbergaard şöyle açıklıyor: “Bu, yerine getirilmesi gereken istisnai bir görevdi. Çok gururlu ve onurluyuz. Kütüphaneyi Näckrosen tepesinin zirvesine yerleştirerek yapıyı bilgiyle dolu bir fener gibi ayırt edilir kılmayı hedefliyoruz. Kitap ögesi, tasarımımızın ilham ve hareket noktası olarak hizmet ediyor – binanın hacimsel hareketi, renkleri ve malzemeleri, bir kitabın açılmakta olduğuna işaret ediyor. Bina ve park entegrasyonu en başından beri önemli bir husustu ve mevcut park peyzajını mümkün olduğunca bilinçli bir şekilde koruduk. Yarışma önerimizi daha da geliştirmek için Akademiska Hus ve Göteborg Üniversitesi ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Üniversite kütüphanesinin inşaatının 2025’te başlaması ve 2028’de tamamlanması planlanıyor.