Glorya Kaufman Performans Sanatları Merkezi

Mimari Tasarım
AUX Architecture

Proje Yeri
Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
980 m²

Fotoğraflar
Nic Lehoux

 AUX Architecture tasarımı Glorya Kaufman Performans Sanatları Merkezi, geri dönüştürülmüş plastikten tasarlanmış ritmik cephesiyle hareketi, müziği ve dansı teşvik ediyor. 

Güney Kaliforniya’daki çocukları, gençleri ve aileleri tatmin edici yaşamlar sürmeleri için güçlendirmek için travmaya duyarlı bir hizmet sürekliliği sağlıyan  Vista Del Mar, 1950lerden kalma bir binayı dans, müzik ve tiyatro merkezi haline getirdi. Yapı aynı zamanda aksesuar alanları, üretim koordinasyonu, sahne işçiliği, giyinme ve değiştirme, prova ve sınıflara da ev sahipliği yapıyor. 

Bina, hareketi, müziği ve dansı teşvik ediyor. Yarı saydam Polikarbonat cephe, %100 geri dönüştürülmüş plastikle yapıyı sararak kampüsün merkezinde parlayan bir kalbe dönüşüyor. Mevcut yapının büyük çoğunluğunu korumak amaç edinildiğinden strüktürel sistem korunarak beyaz plastik kabukla sarılmış. 

Cephenin hemen arkasında, bir dizi ritmik sütun, ışık ve gölge etkileşimi yaratıyor Ortaya çıkan gradyan desen, sıkışma ve genişleme hissi yaratarak bir ritim kurguluyor. Bu konsept, bir dansçının kıyafeti içinde mücadele ettiği Martha Graham’ın “Lamentation”dan ilham alıyor ve Otizmli insanın her gün yaşadığı mücadeleler için bir metafor olarak kullanılıyor.

Binada esnek öğrenme için alanlar ve ses hassasiyeti olanlara yardımcı olan akustik sistemler bulunuyor. Bireysel odalar birden fazla amaca hizmet edecek şekilde tasarlanmış olup sabahları sınıf ve prova alanı ve geceleri kayıtlar için yeşil oda olarak kullanılıyor.