GF Hakan Plastik 2018 Yılını Büyüyerek Noktalıyor

2018 yılında yüzde 14’ün üzerinde büyüme kaydeden GF Hakan Plastik, 2019 yılı için yaklaşık %15 büyüme hedefliyor.

25 Aralık 2018, Salı günü düzenlenen basın toplantısında sektör yayınlarının temsilcilerini ağırlayan GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürlerini iletti. Pazarlama Müdürü Candan Mumcuoğlu ile birlikte konuklarını karşılayan Batuhan Besler konuşmasına 2018 yılının genel bir değerlendirmesinde bulunarak başladı.

2018 yılının özellikle yılın ikinci yarısında kurlardaki yükseliş ve dalgalanmanın tüm sektörleri etkilediğini; ancak inşaat malzemeleri sektörünün hem maliyetlerin yükselmesi hem de finansal sıkıntıların daha derinden yaşanması sebebi ile diğer sektörlere oranlara daha fazla etkilendiğini belirtti. Besler, “ Bu etkiyi 2018’in inşaat büyüme rakamlarında da açık şekilde görüyoruz. Uzun bir aradan sonra sektör negatif büyüme verdi. 2018 yılını eksi %1-%1,5 seviyesinde bitireceğini ön görüyoruz. 2019 yılında da inşaat pazarında negatif büyüme devam edecek gibi görünüyor. Bu zorlu dönemde ihracat, Türkiye ekonomisinin otomotiv ve tekstilden sonra üçüncü büyük sektörü olan inşaat için de nefes aldıran kanal oldu” dedi.

Yüzde 14’ün üzerinde büyüme

2017 buluşmasında, 2018 yılında yüzde 10 büyüme hedeflediklerini hatırlatan Besler, böyle zor bir dönemde hedeflerinin üzerinde bir grafik sergileyerek yüzde 14’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Besler konuşmasında, “GF Hakan Plastik olarak tüm bu gelişmeleri yakından izledik ve tabii ki etkilerini hissettik. Bununla beraber 2018 yılını genel olarak iyi geçirdiğimizi söyleyebiliriz. 2018 için koyduğumuz bütçeyi ilk 11 ayda tamamladık. Bu kadar zor bir yılda bile bu şekilde bir performans göstermek kolay değil.   Bunun birçok sebebi var. Biz üretimden, satışa, insan kaynağından, pazarlama ve finansa tüm faaliyetlerimizi üzerine kurduğumuz sağlam temelimiz ile 2018’i hem iç pazarda hem de ihracatta büyüyerek geçirdik. 2018 büyüme rakamımız yüzde 14’ün üzerinde gerçekleşti.

Kurulduğumuz günden bu yana kendimizi plastik boruda “kalite ve güven” ile bir araya koyuyoruz.   Türkiye’de 50 yılı aşkın geçmişimizde, dünyada ise GF olarak 200 yıllık geçmişimiz ile kullanıcılarımız için yaşam konforunu artıran yenilikçi ürünler sunmayı kendimize ilke edindik. Plastik boru sektöründe üstyapı ve altyapı alanlarında sunmuş olduğumuz ürün ve hizmetlerimizle, geniş bayi ağımızla her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına en doğru, en hızlı ve en kolay şekilde ulaşabilmesi için çalışmalarımıza aralıksız devam ettik. Bu süreçte ülkemizin yaşamış olduğu en sıkıntılı dönemlerde bile, yatırımlarımızı, araştırmalarımızı, üretimimizi ve ürün tedariğimizi ara vermeden sürdürmeyi de bir görev bildik. Bu vesile ile karşılıklı güven ve bağlılık duygusu içinde her zaman bizimle birlikte olan, destekleyen iş ortaklarımıza ve kullanıcılarımıza da teşekkürlerimizi sunmak istiyorum” dedi.

2019 için yeni planlar

Batuhan Besler, konuşmasının sonunda 2019 yılına yönelik çalışmalarına değindi:

“Ürün gamı ile ilgili çalışmalarımız da kesintisiz devam ediyor. Büyük ve hızlı kentleşme nedeni ile giderek üzerinde hassasiyetle durulmaya başlayan gürültü kirliliği, konutlardan okullara, otellerden ofislere her alanda kişileri fiziksel ve ruhsal yönde olumsuz etkileyen toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yapılarda, toplumun ve bireyin yaşam kalitesini artıracak ses yalıtımı sağlayan ürünlerin kullanımı bu nedenle daha da önem kazanıyor. GF Hakan Plastik’in tescilli ürünü ve Türkiye’nin ilk sessiz borusu SILENTA PREMIUM, mükemmel ses yalıtımı ile binalar için ideal koşulları oluşturuyor. Ancak biz bu konuyu bir adım daha ileriye götürme konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2019 yılı içinde daha detaylı olarak yeni ürünlerimizden bahsedeceğiz.

2019 yılı kolay bir yıl olmayacak. Buna rağmen 2019 yılı için yaklaşık %15 oranında bir büyüme hedefliyoruz. İhracatta hedef ülkelerimiz Avrupa’da; İspanya, Almanya, İngiltere ve Polonya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olacak. Çalışmalarımızı buna göre planlıyoruz. Bu nedenle yurtdışı fuar katılımlarımız devam edecek. Yurt içinde bu yıl ilk kez SODEX Fuarı’nda yerimizi alacağız.

2018 yılında hem GF Hakan Plastik Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde hem de yurtiçi ve ihracat bölgelerinde yaptığımız eğitimlerle 1.200 kişiye ulaştık. Her geçen yıl üzerine koyarak ilerlediğimiz eğitim ve teknik destek çalışmalarımız da 2019 yılında devam edecek. Önümüzdeki yıl çok daha önemli ve yapısal çalışmalar yapmak istiyoruz.”

Toplantının ardından basın mensuplarına sürpriz bir etkinlik düzenlendi. Firma yetkilileri tarafından verilen bir küçük bir eğitim ile katılımcılar GF Hakan Plastik ürünleri ile günün anısına kendilerine tasarımlar yaptılar. Toplantı, yeni yıl kokteyli ve iyi dileklerle sona erdi.