Geneviève-de-Gaulle-Anthonioz Okulları

Mimari Tasarım
Atelier Aconcept

Proje Yeri
L’hay-Les-Roses, France

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
4 700 m²

Fotoğraflar
11h45

Atelier Aconcept, Geneviève-de-Gaulle-Anthonioz Okulları tasarımıyla sade ve çağdaş mimari tarzıyla kentsel bir dönüm noktası ve simgesel bir yapı sunuyor.

Groupe Scolaire Geneviève-de-Gaulle-Anthonioz, on ana sınıfı, on beş ilköğretim sınıfı, bir dojo ve bir spor salonundan oluşan ve toplam 4.700 m2 taban alanına sahip bir kompleksten oluşuyor. Yeni Geneviève-de-Gaulle-Anthonioz okul kompleksi, L’Haÿ-les-Roses belediyesine kasabaya dinamik bir giriş kapısı sağlayan, sade ve çağdaş mimari tarzıyla kentsel bir dönüm noktası ve simgesel bir yapı sunuyor.

Kentsel yeniden geliştirme programının merkezinde yer alan tesis, dairesel bir düzende geliştirilmiş. Zemin kattaki terasın binanın kıvrımlarıyla uyumlu bir şekilde genişletilmesi, üst düzey bir rekreasyon alanı ve ilkokul ile anaokulu arasında doğal bir ayrım sağlıyor. Bu yuvarlak şekillerin etkileşimi, hafif bitki örtüsü ile çatı alanları yaratmayı mümkün kılmış ve yerel sakinlere bu beşinci cephenin çekici bir görünümünü ortaya koyuyor.

İçerisi ve dışarısı arasında iki zıt atmosfer yaratmak için, iki tonlu mat ve yansıtıcı metal kaplama projeyi çevreleyen sokakları noktalıyor, içeride ise beton kaplama mekanlara mahremiyet kazandırıyor. Binanın yeşil çatısı, yağmur suyu geri kazanım sistemi, düşük enerjili aydınlatması ve ortak ısıtması, sürdürülebilir ve mükemmel kontrollü çevresel çözümlerdir. Projeyi 50 araçlık bir yeraltı otoparkı tamamlıyor.