Genç Mimarlar Yeni Ürün Tasarımlarını Hayata Geçirmek için Bartın’daydı!

2018 Temmuz ve yazın en sıcak günleri yaşanıyor. Arkadaşları denizde tatil yaparken bir grup genç tasarımcı düşüncelerini hayata geçirmek için Işıklar Yapı Ürünleri’nin Bartın’da bulunan fabrikasında çalışıyor.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin (İZU) staj ekibi tuğla duvarlarda yenilikçi fikirler oluşturmak üzere düşünüp projelendirdikleri birçok farklı temadaki ürünü yerinde bir duvar örerek üzerinde gerçekleştirmek için fabrikaya geldi.

Öncelikle öğrenciler tasarladıkları ürünlerin nasıl üretildikleri ile ilgili bilgi aldılar ve üretimin her aşamasını takip ettiler. Fabrikada bulunan ARGE merkezinin destekleri ile düşündükleri ürünleri kilden yaparak malzemeye dokunma fırsatı buldular. Daha sonraki aşamada ise bir duvarı kendileri ekip olarak örerek kendi tasarladıkları ürünleri duvarlara yerleştirdiler. Böylece mimari bir elemanın tüm üretim aşamalarına katılarak tasarımın sadece kağıt üzerinde olmadığını, düşündüklerinin hayata geçirmenin oldukça çok aşamalı ve zor bir süreç olduğunu yaşayarak öğrendiler.

Çalışma İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZU) Dr. Öğr. Üyesi Gülçin Kahraman ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ümit Arpacıoğlu’nun koordinatörlüğünde İZU Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinden oluşan 20 kişilik ekip ile devam edecek ve başarılı ürünleri Işıklar Yapı Ürünlerinin piyasaya kazandırması beklenmektedir.