Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi GEMSS’21 Başvuruları Başladı

The Circle tarafından, VitrA ana sponsorluğunda bu yıl ikincisi düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi GEMSS’21, çağdaş mimarlık ortamında 40 yaş ve altındaki genç mimar ve ekiplerin yenilikçi çalışmalarını kayıt altına almayı ve geniş kitlelerle buluşturmayı hedefliyor.

İki yılda bir düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi, geleceğe yön verecek 40 yaş altı genç mimarların ulusal ve uluslararası platformlardaki tanınırlıklarını artırmayı ve mimarlığa dair güncel bir arşiv oluşturmayı hedefliyor. Daha kapsayıcı, çoğulcu ve uluslararası yapısıyla GEMSS’21 mimarlık yapma biçimlerinin çeşitliliğine vurgu yaparken tüm alternatif pratiklerin değerli ve geçerli olduğuna işaret ediyor.

GEMSS’21’in uluslararası seçici kurulu mimar, sanatçı, akademisyen ve yapı endüstrisi profesyonellerinden oluşuyor. Sait Ali Köknar moderatörlüğünde bir araya gelen seçici kurulda Ömer Selçuk Baz, Pelin Derviş, Murat Germen, Tülin Hadi, Luca Molinari, Erden Timur ve Şebnem Yalınay Çinici yer alıyor.  İkinci döngüsü fiziksel ve çevrimiçi platformlarda hibrit olarak gerçekleştirilecek olan GEMSS’21, serginin yanı sıra paneller, konuşmalar, çevrimiçi yayınlar ve seçki kitabının da yer aldığı bir programla desteklenecek.

Mimarlık kültürüne katkısı yüksek yapısal, düşünsel, bilimsel, sanatsal veya sosyal boyutları olan çalışmalara imza atmış genç mimarların ve ekiplerin katılabileceği GEMSS’21 programı, 7 Temmuz’da duyurulan Açık Çağrı ile başlayarak, 2021 ve 2022 yılına yayılan etkinlikler ve iletişim çalışmalarıyla devam edecek. Sonuçlar, Dünya Mimarlık Haftası’nda duyurulacak ve Ekim, Kasım aylarında Paralel Etkinlikler ile gündem oluşturulacak. 2021 yılı, Aralık ayında gerçekleşecek Ödül Töreni ve Sergi Açılışı ile sonlandırılacak. 2022’de ise GEMSS Kampüs etkinlikleri ile devam edecek. Seçkide yer alan kişi ve/veya ekiplerin çalışmalarının, The Circle fiziksel mekanındaki serginin ardından yurt içi ve yurt dışında farklı konumlara taşınması da hedefleniyor.

Başvurular 30 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek.

GEMSS’21’e başvurmak için tıklayınız.

Etkinlik Takvimi
Son başvuru: 30 Ağustos 2021
Seçici kurul değerlendirme çalışmaları: Eylül 2021 (Online olarak yapılacak.)
Sonuçların ilanı: 04 Ekim 2021
Paralel etkinlikler: Ekim – Aralık 2021
Ödül töreni & hibrit sergi: Aralık 2021
Basılı yayın: Aralık 2021
Uluslararası sergi: 2022
GEMSS kampüs etkinlikleri: 2022