“Geleceğini Modelle 2019 Liseler Arası Öğrenci Tasarım Yarışması”

İstanbul Kültür Üniversitesi’nin düzenlediği, pRchitect tarafından desteklenen “Geleceğini Modelle 2019 Liseler Arası Öğrenci Tasarım Yarışması” için başvurular başladı.

Lise öğrencilerine SketchUp programı ile özgürce tasarımlarını geliştirebilecekleri sanal bir ortam sağlamak amacıyla İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen, pRchitect tarafından desteklenen tek aşamalı tasarım yarışması “Geleceğini Modelle 2019 Liseler Arası Öğrenci Tasarım Yarışması” için son teslim tarihi 15 Mayıs 2019.

Geleceğin yeni tasarımcılarının yetiştirilmesine katkı sağlamak, yaşadığımız çevreye duyarlı, farkındalık düzeyi artmış gençler yetiştirmek, mimarlık mesleğine ilişkin ifadelerin daha erken yaşlarda kullanılmasını sağlamak, teknolojiyi yaşadığımız çevreyi daha iyiye ulaştırmak amacı ile kullanmak ve öğrencilerin araştırma ve optimizasyon yeteneklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya liselere kayıtlı tüm öğrenciler bireysel olarak katılabilirler.

Yarışmaya katılım ücretsiz olup, önerilen her projenin özgün ve daha önce başka bir yerde yayımlanmamış olması gerekiyor. Yarışmacılar sadece 1 proje ile yarışmaya katılabilirler.

Yarışmanın Konusu

Yaşadığın Çevreyi Tasarla: Yaşadığımız çevre; kent, mahalle, sokak ölçeğinde ele alınabilir. Öğrencilerin tasarımlarını kendi belirledikleri bir senaryo doğrultusunda geliştirmeleri beklenmektedir. Tasarımlar yaratıcılık, orijinallik ve SketchUp  programının özelliklerini verimli kullanmak kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 1 Nisan 2019
Soru Sormak için Son Tarih: 22 Nisan 2019
Soruların Cevaplarının Açıklanması: 26 Nisan 2019
Yarışma için Online Proje Teslimi: 15 Mayıs 2019
Sonuçların İlanı: 22 Mayıs 2019
Kolokyum ve Ödül Töreni: 24 Mayıs 2019

Seçici Kurul

Neslihan Dostoğlu (Mimar, Prof.Dr.), Birgül Çolakoğlu (Mimar, Prof.Dr.), Şebnem Yalınay Çinici (Mimar, Prof.Dr.), Emel Birer (Mimar, Doç. Dr.), Togan Tong (Mimar, Dr. Öğr. Üyesi), Emrah Türkyılmaz (Mimar, Dr. Öğr. Üyesi), Orkan Zeynel Güzelci (Mimar, Dr. Öğr. Üyesi).

Raportörler

Erhan Karakoç (Mimar, Arş.Gör.), Furkan Evliyaoğlu (Mimar, Arş.Gör.)

Ödüller

Birincilik Ödülü: 7.500 TL
İkincilik Ödülü: 5.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 2.500 TL
Mansiyon (10 adet): 1.000 TL
FGA Mimarlık/SketchUp Özel Ödülü: HP – Mixed Reality Headset and Controllers

Ayrıntılı bilgi: https://geleceginimodelle.com/