GC Evi

Mimari Tasarım
FCC Arquitectura

Tasarım ekibi
Fernando Coelho, Ana Loureiro, Sérgio Silva, Luís Vieira, Diana Teixeira

Proje Yeri
Porto, Portekiz

Mühendislik
Engiwords – Consultores de engenharia

Yüklenici
NVE – Engenharia e Construção

Tamamlanma Tarihi
2019

Proje Alanı
83o m²

Fotograflar
Fernando Guerra | FG+SG

FCC Arquitectura, GC Evi’nin mevcut kütlesinin kimliğini koruyan ve ek kütleler ile iletişimini artıran çözümlerle modern bir konut ortaya çıkarmış.

FCC Arquitectura, Porto’da yer alan mevcut bir yapıyı yenilemiş. Yenilenen binanın kendisine ek yeni bölümleriyle beraber hedeflenen programa cevap vermesi sağlanmış. Eski yapının kimliğini koruyan ve geliştiren, eski ve yeni unsurların farkını kabul ederek aralarındaki iletişimi artıran çözümler, çevreyle uyumlu, organik ve modern bir konut ortaya çıkarmış.

Yapının kuzeydoğusundaki bazı bölümler yıkılarak Padre Luís Cabral caddesine bakan ana kütle korunmuş. Beyaz çıta ile kaplanmış cam paneller ve brüt beton kullanımıyla yapıya nötr bir görünüm kazandırılmış. Kentsel ilişkisi zayıf bulunan Rua Padre Luís Cabral cephesinin yüksekliği korunarak cephe cadde boyunca genişletilmiş.

Özel gereksinimlere hizmet eden iç mekanların yeniden tanımlanmasına olanak sağlayan ve mevcut yapının kimliğini bozmadan yenilemeyi amaçlayan tasarım, çağdaş müdahalelerle zengin mekanlar sunuyor.