Fuyang Yinhu Spor Merkezi

Mimari Tasarım
UAD

Proje Yeri
Zhejiang, Çin

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
82 360 m²

Fotoğraflar
Zhao Qiang

2023 Asya Oyunları’na özel olarak UAD tarafından tasarlanan Fuyang Yinhu Spor Merkezi, basit form, kompakt mekansal düzen, çevre dostu yapı malzemeleri, düşük teknolojili inşaat araçları ve sürdürülebilir mekan gibi tasarım anlayışlarını benimsiyor. 

Manzaranın tadını çıkarmak ve doğayı aydınlatmak amacıyla tasarlanan Fuyang Yinhu Spor Merkezi, Hangzhou Asya Oyunları’na özel olarak tasarlanmış. Yapıda profesyonel spor teknolojisinin gerekliliklerine saygı gösterilmesi, Fuyang’ın karakteristik özellikleriyle peyzajın birleştirilmesinin yanı sıra basit bir form, kompakt bir mekansal düzen, çevre dostu yapı malzemeleri, düşük teknolojili inşaat araçları ve sürdürülebilir mekan gibi anlayışlar benimsenmiş. Asya Oyunları sırasında atıcılık, okçuluk ve modern pentatlon için yarışma mekanları tasarlanarak Asya Oyunlarının “yeşil, zeka, özlülük ve medeniyet” amaçlarının başarıyla uygulanması hedeflenmiş. 82 bin metrekarelik taban alanına sahip proje 19. Asya Oyunları için tasarlanan 12 spor tesisinden biri. Program, çeşitlendirilmiş ve kompozit bir spor alanı yaratmak için çağdaş inşaat tekniklerinin nasıl uygulanacağını, yarışmanın işlevlerini yerine getirirken yerin kökenine nasıl dönüleceğini, peyzajla nasıl iyi geçinileceğini, ardından bunun nasıl algılanıp yorumlanacağını, Hangzhou’nun lezzetinin ve Fuyang’ın özelliklerinin katılımcı ülkelerin sporcularına ve antrenörlerine nasıl aktarılacağını ele alıyor. 

Doğal çevrenin korunması göz önünde bulundurularak 5 ayrı yükseklikte teras kurgulanmış. Etkinliklerde insan akışını düzenlemek amacıyla platformlar birbirine bağlanmış. Sahayı yoğun ve verimli bir şekilde kullanmak için basın ve güvenlik için ayrılan bölümler merkezileştirilmiş.