FOM Üniversitesi Ek Binası

Mimari Tasarım
J. Mayer H. Architects

Proje Yeri
Düsseldorf, Almanya

Tamamlanma Tarihi
2023

Toplam İnşaat Alanı
100 m²

Fotoğraflar
David Franck

Ankastre beton çatısı ve oluşturduğu gölgelik açık alanları ile FOM Üniversitesi kampüsüne eklenen ve J.Mayer H. Architects imzası taşıyan yeni ek bina Düsseldorf’ta bulunuyor.

FOM Üniversitesi’nin 8000 metrekarelik Düsseldorf Kampüsü’nde bulunan yeni üniversite binasına bağlı bir ek olarak yeni tip bir sosyal alan yaratmak adına tasarlanan pavyon 100 metrekarelik küçük sayılabilecek bir alana oturuyor.

J.Mayer H. Architects ekibi, Düsseldorf Şehir Parkı’nın (Stadtpark) dış kısımlarına ve Duessel Nehri’yle kesişen peyzajın sonuna denk düşen konumuyla doğa ile iç içe bir yapı tasarlıyor.

Pavyon yapısı, oldukça büyük diagonal beton bantları ve organik bir şekilde bu bantlara oturan çatısıyla çevresindeki peyzajın içinde ilgiyi üzerine çekiyor. Üniversite binasına erişimi sağlayan çeşitli seviyelere adapte olmayı başarırken aynı zamanda yeraltı garajının üzerini kaplayan heykelsi bir hacim oluşturuyor. 

Seminer alanı, derslik, workshop stüdyosu ve sosyal etkinlikler için kullanılan yerden tavana cam hacim, dışarıda ankastre beton çatının oluşturduğu gölgelik açık alan ve ilerisinde uzanan yeşil peyzaj ile buluşuyor.