Fintual Genel Merkezi-Palacio Droguett

Mimari Tasarım
Studio Cáceres Lazo

Tasarım Ekibi
John Miller, Tomislav Mimica, Diego Melero

Proje Yeri
Providencia, Santiago, Şili

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
500 m²

Fotoğraflar
Bruno Giliberto

1931’de bir aile için tasarlanan, 80’lerde ise etkinlik mekanı olarak kullanılan Palacio Droguett, Studio Cáceres Lazo tarafından Fintual Genel Merkezi’ne dönüştürülmüş.

Birçok yaşama ev sahipliği yapmış Palacio Droguett, varlıklı bir aile için 1931 yılında Sergio Larraín García-Moreno tarafından tasarlanmış. 12 yatak odalı, 1400 m²’lik bina, 80’lerin başında bir etkinlik mekanına dönüştürülünce şehrin odak noktalarından biri haline gelmiş. 2011 yılında kapanan mekan, pandemide düzenlenen bir yarışma sonucunda Studio Cáceres Lazo tarafından Fintual Genel Merkezi olarak hayat bulmuş.

Studio Cáceres Lazo tasarımı proje, 40-60 kişi kapasiteli bir ofisi hacmi, grup ve konferans görüşmelerine imkan tanıyan mekanlar, oturma birimleri ve kafeteryası ile sıcak bir çalışma ortamı sunuyor. 

Yapının gövdesine eklenmiş camdan beşik tonoz ile örtülen mekanlara oldukça sınırlı müdahalelerde bulunulmuş. Beşik tonozun zemindeki izdüşümü dahilinde bir çalışma alanı kurgulanmış ve ofis bölümü, farklı çalışma biçimlerine imkan tanıyacak şekilde bölünmüş. Formuna veya işlevine göre adlandırılmış tefriş elemanları, masalar haricinde ahşaptan üretilmiş.

Gösterişli olanı sadelikle vurgulayarak mekansal dengeyi kurmayı hedefleyen Studio Cáceres Lazo, düşük maliyetle, kısıtlı zamanda üretilen sıcak bir çalışma ortamı sunmuş.