Fatre Evi

Mimari Tasarım
platau

Proje Yeri
Fatre, Lübnan

Tamamlanma Tarihi
2021

Toplam İnşaat Alanı
250 m²

Fotoğraflar
Wissam Chaaya

platau tarafından tasarlanan Fatre Evi, iki farklı malzeme ve manzaraya karşı arkitektonik tavırlar içeren bir hacim oyunu.

Fatre Evi; etkileyici kaya oluşumları ile karakterize; yerli meşe ve çam ağaçlarıyla dolu; doğuda Lübnan Dağı’nın, Batı’da ise Akdeniz’in engelsiz manzarasını sunan eğimli bir arsada yer alıyor. Ev, tasarımın ilk aşamalarından itibaren, doğal bağlamla yakın bir ilişki kuracak bir yığın halinde, manzaranın bir parçası olarak hayal edilmiş. Arsanın farklı kotlarına yerleşim, topoğrafya dikkatlice etüt edilerek gerçekleştirilmiş. Mevcut kaya oluşumları ve ağaçlar vurgulanarak tasarıma entegre edilmiş. Her biri farklı bir yönelim sunan ve farklı bir kaya oluşumuna ev sahipliği yapan üç ana teras tasarlanmış.

Giriş ve ana yaşam alanı üst kotta yer alırken, orta kotta ikincil oturma odası ve yatak odaları, en alt kotta ise havuz ve havuza ilişkili hacimler yer alıyor.

Evin tasarımı, iki farklı malzeme ve manzaraya karşı arkitektonik tavırlar içeren bir hacim oyunu. Evin orta kısmı, birbirine bağlanan yüksek tavanlı yaşam alanlarını içeren iki beyaz beton hacimle dikkat çekiyor. Bu merkezi omurga, aşağı doğru akan ve geniş camlı cephelerle manzaraya doğru uzanan bir kütle sunuyor.Buna karşılık, çeperlerdeki bölümler; mutfak, yatak odaları ve havuzu barındıran hacimler olarak alana yayılıyor.