Fass Okulu ve Öğretmen Konutları

Tasarım Ekibi
Toshiko Mori, Jordan MacTavish

Proje Yeri
Senegal

Ana Yüklenici
Dr. Magueye Ba

Strüktür Mühendisi
Schlaich Bergermann Partner

Fotoğraflar
Iwan Baan, Sofia Verzbolovskis

Toshiko Mori ve Jordan MacTavish tarafından tasarlanan Fass Okulu ve Öğretmen Konutları; çelik, bambu, beyaza boyanmış delikli kerpiç duvarlar ve sazdan üretilmiş yüksek eğimli çatıdan oluşuyor.

Josef and Anni Albers Foundation ve Le Korsa iş birliğiyle tamamlanan Fass Okulu, Senegal’de 110’dan fazla köyden oluşan bir bölgede geleneksel dini eğitimin yanında seküler eğitim de sunan ilk okul. Toshiko Mori ve Jordan MacTavish tarafından tasarlanan okul, 5-10 yaş aralığındaki 300 öğrenciye hizmet veriyor.

Amerika kırsalındaki tek sınıflık okullardan esinlenerek tasarlanan okul, bir iç avlu etrafındaki dört sınıf ve iki esnek alandan oluşuyor. Yapının oval geometrisi sınıflar arasında hızlı ve kolay sirkülasyon sağlarken duvarlarının yükseklik ve birbirine yakınlığının çeşitliliği farklı mekansal deneyimler sunuyor.

Bölge mimarisine referans veren yapının inşasında yerel iş gücü ve malzemeler kullanılmış. Çelik ve bambu strüktür elemanları beyaza boyanmış delikli kerpiç duvarları destekliyor. Sazdan üretilmiş yüksek eğimli ve kalın çatı, aşırı sıcağa karşı etkili bir yalıtım sağladığı gibi ısınan havanın mekanın üstüne yükselmesine ve soğuk havanın alt bölümde tutulmasına imkan tanıyor. Yapının minimum 45 derecelik eğime sahip çatısı yağmur suyunu binayı çevreleyen kanallara yönlendiriyor.