Fælledby Quarter

Mimari Tasarım
Henning Larsen Architects

Proje Yeri
Kopenhag, Danimarka

Teknik Çizimler
Henning Larsen Architects

3B Görselleştirme
Vivid Vision

Proje Tarihi
2019

Proje Alanı
180.000 m²

Henning Larsen Architects’in, tamamı ahşap konstrüksiyondan oluşan tasarımı Fælledby Quarter, insan dışındaki canlı türlerini de tasarıma dahil ederek, insan gereksinimlerini doğa ile uyumlu bir şekilde dengeleyen, sürdürülebilir bir yaşam modeli öneriyor.

Danimarka’daki ulusal bir yarışmanın galibi, Henning Larsen Architects liderliğindeki ekip, yeni Fælledby masterplanını tasarlamış. Kopenhag şehir merkezinin hemen ötesinde bulunan proje, eski bir çöplüğü, 7.000 kişi için yeni bir mahalleye dönüştürecek. Proje Kopenhag’ın tamamı ahşap konstrüksiyon ilk mahallesi olacak.

Geleneksel Danimarka kentsel ve kırsal tipolojilerini referans alan Henning Larsen’in yaklaşık 18 hektarlık masterplanı, insan gereksinimlerini doğa ile uyumlu bir şekilde dengeleyen sürdürülebilir yaşam modeli öneriyor. Kopenhag sakinlerinin geri dönüşleriyle şekillenen tasarımda, kuşlar ve yarasalar için yuvalar bina cephelerine entegre edilmiş. Bahçeler ve havuzlar, vahşi yaşam da düşünülerek, biyoçeşitliliği artırmak için tasarlanmış. Dar yollar ve yer altı otoparkları tercih edilerek, mevcut arsaya sadece %40 oranında müdahele edilmiş.

Henning Larsen’in , MOE’den biyologlar ve çevre mühendisleri ile çalıştığı tasarımda yeşil koridorlar, çevredeki manzarayı vurguluyor. Bu koridorlar, konut sakinlerinin doğaya doğrudan erişimine izin verirken, farklı hayvan türlerinin bölge içinde serbestçe hareket etmesine olanak sağlıyor.

Masterplanın üç faz halinde inşa edilmesi ve yeni mahallenin üç farklı “çekirdekten” dışa doğru büyümesi hedefleniyor. Bu yaklaşım, sakinler için doğaya erişimi en üst düzeye çıkaracak ve tasarımın, alana organik olarak entegre edilmesini sağlayacak.