EXIST/RESIST

Küratörlüğünü Pelin Tan‘ın üstlendiği mimarlık, tasarım ve sanat arasındaki biçimsel ve kavramsal sınırları sürekli olarak provoke eden Fransız-Portekizli deneysel sanatçı-mimar Didier Fiúza Faustino’nun otuz yıllık sanat ve mimarlık pratiğini inceleyen ilk kurumsal sergisi EXIST/RESIST, 5 Ekim-6 Mart tarihleri arasında MAAT’da (Museum of Art, Architecture and Technology) gerçekleşecek.

 5 Ekim-6 Mart tarihleri arasında MAAT’da gerçekleşecek sergi, başlığını iki ayrı kısımdan alıyor(Exist, 2016; Resist, 2017). Küratörlüğünü Pelin Tan’ın  üstlendiği sergide Faustino’nun keşifleri boyunca mevcut olan gerilimi ve günümüz dünyasında fiziksel ve zihinsel olarak hayatta kalma mücadelesi karşısında devam eden rezonans ortaya koyuluyor. Enstalasyonlar, filmler, heykeller, editoryal projeler ve geçici-kalıcı mimarlık yapma biçimlerini ele alan sanatçı, ekonomik ve politik bir mücadele alanını anlatıyor.

Sergi Didier Fiúza Faustino’nun çizimleri, fotoğrafları, modelleri, büyük ölçekli enstalasyonları, filmleri ve objeleri olmak üzere çok çeşitli çalışmalarını ve prototiplerini ilk kez bir araya getiriyor. Faustino’nun çalışmaları 4 çekirdekten oluşuyor: Oturmak ve Barınmak, Bedenlerin Sınırları, Direniş Olarak Tasarım, Kamusal Alanda Agonizm ve Antagonizma. Hem geçmişten gelen hem de yeni tasarlanan parçalar, uluslararası koleksiyonlardan alıntılar, sanatçı-mimarın özel arşivinde bulunan ve daha önce hiç görülmemiş belgeleri içeren sergi, Faustino’nun stüdyosu Mésarchitecture tarafından tasarlanan bir skenografide yer alıyor.

Sergi mekanındaki büyük ölçekli yapının ekseninde yükselen ikonik oval galeride, sanatçının kariyerinin ortalarında tasarlamış olduğu temel yapıtlara ev sahipliği yapan bir retrospektif bulunuyor. Bu yapının yanındaki Democracia Portátil (Mobil Demokrasi) adlı enstalasyonda ise, izleyiciyi pek çok etkinlik, sunum ve performansın sahnesi olan kamusal mekanın imkansızlıklarıyla yüzleşmeye davet eden radikal bir öneri sunuluyor.

Bir diğer odada, seyirciyi Faustino’nun sanat ve tasarım düşüncesiyle bir araya getirecek performatif bir alan bulunuyor. EXIST/RESIST ziyaretçilerine, yeniden düzenlenen sanatsal, mimari parçaların bütünleştirilmesiyle oluşturulan labirentvari bir mekansal ve duyusal ortam sunuyor. Benzeri görülmemiş bu sergi vesilesiyle, sanatçının 25 yılı aşkın tasarım hayatına kapsamlı bir genel bakış sunan “Huzursuz Vücutlar için Mimari” kitabı Christophe Le Gac tarafından düzenlendi ve Lars Müller Publishers tarafından Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki dilde yeni bir mimari manifesto olarak yayınlandı. Kitaba katkıda bulunanlar arasında Marie-Hélène Fabre, Christophe Le Gac, Rirkrit Tiravanija, Pelin Tan, Troy Conrad Therrien bulunuyor.

EXIST/RESIST, Museu de Arte Contemporânea de Serralves, Fondation Antoine de Galbert, Frac Center – Val de Loire, Michel Rein, Paris/Brüksel, Galeria Filomena Soares, Yves Klein Archive ve Centre Pompidou tarafınca desteklendi.