Ev Ekonomisinde Tasarrufun En Etkili Yöntemi: Capatect İle Isı Yalıtımı…

Binaların kış aylarında daha sıcak, yaz aylarında ise daha serin kalmasının yolu, ısı geçişlerini en aza indiren ısı yalıtımından geçiyor. Baharın gelmesiyle ısı yalıtımı sezonu da başlıyor. Capatect uzmanları, yalıtımsız binaları ve ısı yalıtımı konusundaki yanlış algıları yüksek faturalara karşın ısınmayan evlerin nedeni olarak gösteriyor. BETEK, ısı yalıtımı için doğru bilinen yanlışlar konusunda tüketicileri uyarıyor.

Isı yalıtımının, çevresel katkılarının yanı sıra ev ekonomisine de önemli katkı sağladığını hatırlatan ısı yalıtım sektörünün lider firması BETEK, mantolamanın önemine ve doğru bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Kış aylarında binalarda ısınma ihtiyacında, bunlara bağlı olarak da tüketilen enerji oranlarında artış gözleniyor. Söz konusu enerjinin yaklaşık yüzde 37’si konut gibi yaşam alanlarında tüketilirken; tüketilen toplam enerjinin yaklaşık yüzde 80’i ısıtma ve soğutma için harcanıyor. Bu durumda tüketiciler soğuk kış günlerinde evlerini ideal sıcaklığa getirmeye çalışırken, yüksek faturalar ile karşılaşabiliyor.

Aradaki sıcaklık farkı 3 dereceyi aşmamalı.

Binaların ısı kayıplarının önlenmesi ve enerji tasarrufu sağlanması için dış yüzeyinde yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Binaların dışa bakan iç yüzey sıcaklığı ile iç ortam sıcaklığı arasındaki farkın 3 derecenin üzerinde olmaması gerekiyor. Dış duvarın iç yüzey sıcaklığındaki artış, iç ortamda hava akımını engelliyor. Bu sayede ısı kayıplarının önüne geçiliyor, ev ekonomisinde tasarruf sağlanıyor.

Isı yalıtımında doğru bilinen yanlışlar:

Isı yalıtımı, yeni bir uygulama olmamasına karşın halen tüketici tarafından pek çok doğru bilinen yanlışları barındırıyor. İşte ısı yalıtımı konusunda BETEK uzmanlarından doğrular ve yanlışlar:

  • YANLIŞ 1: BOYA İLE ISI YALITIMI YAPILIR.

Boya ve sıva benzeri malzemeler ile binaların ısı yalıtımı sağlanamaz. Kullanılan malzemedeki kalınlık arttıkça ısı yalıtım performansı da artar.

  • YANLIŞ 2 SICAK BÖLGELERDE OLAN BİNALARDA ISI YALITIMINA GEREK DUYULMAZ.

Isı yalıtımı yalnızca binanın ısınma performansı için gerekli değildir.

Aynı zamanda yaz aylarında da binanın soğutulması için de kullanılır. Enerji tasarrufu yapılması istenen tüm yapılarda ısı yalıtımı mutlaka yapılmalıdır.

  • YANLIŞ 3: ISI YALITIMI PAHALI BİR UYGULAMADIR.

Tüketiciler genellikle ısı yalıtımının pahalı olduğu gibi bir algıya sahiptir. Ancak yaşam alanlarını ısıtmak ya da soğutmak için harcanan bütçenin yarısı neredeyse boşa gidiyor. Binalarda yapılan ısı yalıtım sistemleri ile ayda 400 liraya varan tasarruf mümkün.

  • YANLIŞ 4: ISI YALITIMI BİNAYA ZARAR VERİR.

Isı yalıtımı uygulaması yapılan binalar daha uzun ömürlüdür. Özellikle ısı farkından dolayı oluşabilecek hasar ve çatlak riskini azaltarak, korozyona karşı binanın ömrünü uzatır.

  • YANLIŞ 5: BİNAMIZIN ENERJİ KİMLİK BELGESİ’NE İHTİYACI YOK.

Enerji Kimlik Belgesi, binalarda zorunlu hale gelen bir belgedir. Bu belge sayesinde binanın alım-satım ve kiralama süreçleri daha kolay olacaktır.