Etterbeek Belediye Binası

Mimari Tasarım
Jaspers-Eyers Architects, BAEB Architects

Proje Yeri
Brüksel, Belçika

Tamamlanma Yılı
2020

Toplam İnşaat Alanı
35.000

Fotoğraflar
Georges De Kinder

Jaspers-Eyers Architects ve BAEB Architects ortaklığıyla tasarlanan Etterbeek Belediye Binası, çeşitli kamu hizmetleri arasında etkileşim yaratmayı hedefliyor.

Jaspers-Eyers Architects ve BAEB Architects tasarımı Etterbeek Belediye Binası, eski bir askeri bölgenin dönüştürülmesiyle oluşan mahalle ile parkı birbirine bağlama görevini üstleniyor; farklı bağlamlar arasında hem odak, hem de bağlantı noktası olabilecek bir yapı teşkil ediyor.

Tasarımda doğal ışığın kontrolü adına alınmış kararlar yapının organik formunu oluşturmuş. Böylece bina, her açıdan farklı cephe ve çeşitli iç/dış mekan deneyimleri sunuyor. Etterbeek Belediye Binası, yüksek performanslı cam cephesi ve tasarım kararlarıyla enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik açısından örnek bir yapı.

İç mekanlarda tercih edilen ahşap, beton, koyu renkli çelik elemanlar ve peyzaj elemanları, doğal çevreyi yansıtmak amacıyla tercih edilmiş.. Yapının bir bölümü gün boyu halkın erişimine açıkken diğer bölümü personel erişimiyle sınırlı tutulmuş.