Eti Maden Misafirhanesi

Mimari Tasarım
VEN Mimarlık

Tasarım Ekibi
Gül Güven, İrem Kılıç, Gülistan Durmaz, Recep Aygın, Gamze Güven, Figen Zorlu

İşveren
Eti Maden İşletmeleri A.Ş.

İç Mekan Tasarımı
VEN Mimarlık.

Statik Projesi
İndis Mühendislik

Mekanik ve Elektrik Projesi
Melis Proje Mühendislik

Mimari Mesleki Kontrollük
Furkan Avşar

Şantiye Yöneticisi
İstinat İnşaat

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
1.740 m²

Fotoğraflar
Gürkan Akay

VEN Mimarlık, Tarihi Yarımada’da tescilli tarihi ve arkeolojik eserlerle bir arada bulunan Eti Maden Misafirhanesi’ni, yapının işlevini koruyarak, tarihi çevreye duyarlı ve çağdaş bir yaklaşımla yenilemiş.

Eti Maden Misafirhanesi projesi, İstanbul’un tarihi merkezinde Tarihi Yarımada’da, Atatürk Bulvarı üzerinde bir yapısal güçlendirme ve yenileme projesi. Koruma plan alanında bulunan yapı, 1974 yılında inşa edildiği tarihten bugüne sahibi Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından misafirhane ve hizmet binası olarak kullanılıyor. Misafirhane kullanımı korunarak günümüz kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda yenilenen yapının cephesi, çağdaş bir yaklaşımla yeniden tasarlanmış. Yapının bulunduğu Atatürk Bulvarı’nın üzerindeki komşu binalar bulvar boyunca aralıksız devam eden yedi katlı bitişik nizam yapı düzeni içinde. Bu bağlamda proje, bölgede yaygınlaşan ve yerel yönetim tarafından sunulan silme ve profillerden oluşan, cephe yenileme konseptine karşı bir duruş sergiliyor.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ülkemiz bor minerallerinin üretilmesi, işletilmesi ve pazarlanması görevini yerine getiren bir kamu kuruluşu. Cephe tasarımındaki temel yaklaşım bor minerallerinin beyaz kristalize görünümünü yenilenecek cepheye taşımak olmuş. 33 cm genişliğindeki modüllerden oluşan beyaz opal U cam duvarlar bor madenlerinin kristalize görünümü çağrıştırıyor. İç mekanda ise bütün cephe duvarları yarı saydam bir görüntü oluşturuyor; ışık içeri alınıyor ama iç mekan görüntüsü dışarıya verilmiyor. Cephede elde edilen yalın ifade, Tarihi Yarımada dokusunda mütevazi bir duruş sergiliyor.

U cam sistemi hem güneş kontrolü sağlıyor, hem de yalıtım değerleriyle yapının enerji verimliliğini artırıyor. Öte yandan bulvar üzerindeki trafiğin yarattığı ses kirliliğine karşı da akustik bir yalıtım oluşturuyor. Beyaz opal U cam duvara entegre açılır kanatlı şeffaf vizyon cam alanlar ise misafir odalarının manzaraya açılımını sağlıyor.

Cepheden gelen kristalize ifade yapının zemin katında yer alan resepsiyon ve lobi alanlarının düzenlenmesinde devam ettirilmiş. Yapının bodrum katında, arka cephede bulunan iç bahçeyle bağlantılı ve 48 kişiye hizmet edebilecek yemek yeme bölümü, gerekli depolama alanlarıyla birlikte mutfak, çocuk oyun alanı, ve diğer servis alanları bulunuyor. Birinci katta yer alan 16 kişilik toplantı ve kabul odası ile çalışma odası kurumun hizmet ihtiyaçları için ayrılmış. Toplam 5 adet olan yatak katları ikinci kattan başlıyor ve biri engelliler için düzenlenmiş olmak üzere toplam 33 oda bulunuyor.