Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar Serisi The Circle’da Başlıyor!

İsveç Enstitüsü, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve In-Between Tasarım Platformu işbirliği ile, kentsel sorunları Türkiye ve İsveç arasında diyalog oluşturarak tartışan “Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar” etkinlik serisi Ekim ayından itibaren The Circle’da gerçekleşecek. Serinin 2 Ekim Çarşamba günü gerçekleşecek olan “Ahşabı Yeniden Keşfetmek – Gelecek İçin Sürdürülebilir Mimari” başlıklı ilk oturumu, ahşabın sürdürülebilir mimari üzerindeki etkisini konu edecek.

The Circle, Ekim ayı ile birlikte İsveç Enstitüsü, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve In-Between Tasarım Platformu işbirliği ile hayata geçirilen “Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar” serisine sahne olmaya hazırlanıyor. Kentsel sorunları Türkiye ve İsveç arasında diyalog oluşturarak tartışan “Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar” etkinlik serisinin ilki “Ahşabı Yeniden Keşfetmek – Gelecek İçin Sürdürülebilir Mimari” başlığı ile 2 Ekim Çarşamba günü The Circle’da gerçekleşecek.

Dilek Öztürk’ün moderasyonunda Jessica Becker ve Selçuk Avcı’nın konuşmacı olacağı bu ilk oturumda, yenilenebilir, ekolojik, çevre ve iklim dostu, dayanıklılık gibi özellikleriyle tüm yapı malzemeleri arasında çok özel bir yere sahip olan “ahşap” ele alınacak. Mimari alanda iklim değişikliği ile mücadelede sürdürülebilir malzeme ve yapım teknikleri kullanımı açısından büyük bir potansiyele sahip olan ahşap, zaman ve maliyetten tasarruf sağlarken, içinde yer aldığı projeye yüksek verim ve hassasiyet kazandırıyor. Kent ölçeğinde de estetik bir cazibe sunan ahşap, aynı zamanda kullanıcı sağlığı, çalışma güvenliği, dengeli bir emlak pazarının oluşturulması, hem kent hem de kırsal ölçekte gelişim gibi konularda da pek çok avantaj sağlıyor.

İsveç Enstitüsü ve İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından hayata geçirilmiş, Türkiye ve İsveç arasında uzun soluklu yaratıcı etkileşimi hedefleyen bir proje olan Equal Spaces, İsveç’ten ve Türkiye’den farklı sektörlerde çalışan birçok partneriyle birlikte şehir, kamusal alan, mimari ve tasarım üzerine odaklanarak akıllı, yaratıcı ve kapsayıcı toplumlar için yeni diyaloglar, bilgi transferi ve yaratıcı inovatif çözümler oluşturmayı hedefliyor.

Equal Spaces’in The Circle ile başlattığı işbirliği, kentsel tasarım, mimari, sanat, kültür ve tasarım alanındaki uzman kişileri öğrenmeye, paylaşmaya ve interaksiyona açık bir platform etrafında bir araya getirmeyi hedefliyor. The Circle’da gerçekleşecek olan “Equal Spaces / Kentsel Araştırmalar” serisindeki tüm etkinlikler ücretsiz olarak ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak.

“Ahşabı Yeniden Keşfetmek – Gelecek İçin Sürdürülebilir Mimari”

Tarih
2 Ekim 2019

Moderatör
Dilek Öztürk, Kurucu Ortak, IN-BETWEEN Tasarım Platformu

Konuşmacılar
Jessica Becker, Mimar, Wood City Sweden
Selçuk Avcı, Mimar, Avcı Architects Kurucu Ortağı, The Circle Kurucu Ortağı

Program
18:30 – 19:00 Karşılama
19:00 – 20:00 Sunumlar, konuşmacılar ve dinleyicilerle birlikte açık tartışma
20:00 – 21:00 Networking kokteyli