En Çok Güneş Alan, En Az Güneş Enerjisi Kullanan Ülke : Türkiye

Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyaya bakıldığında, Türkiye ışınım oranları noktasında dünyanın “yatırım yapılabilir” sayılı ülkelerinden biridir. Avrupa’da Türkiye ile eşdeğer ışınıma sahip tek ülke İspanya ve kısmen İtalya’dır.  Buna rağmen üzüntü verici olarak ortaya çıkan gerçek ise güneş enerjisinden çok az yararlanıyor olmamız.

Yerli kaynaklarımız ile temiz enerji üretimi başka bir deyişle yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi olması gereken noktadan oldukça uzaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz hem ülke ekonomisi hem de doğa açısından en kazançlısı.

Her geçen gün Güneş enerjisinin kullanım olanakları artmaktadır. Hesap makinesi gibi küçük aletlerden gelişmiş uydu alıcılarına kadar çeşitli yerlerde kullanılabilir. Bunun yanı sıra sokak aydınlatmalarında sinyalizasyon aletlerinde ve deniz taşıtlarında da kullanılmaktadır.

Güneş ışınlarını kullanmak suretiyle çeşitli teknolojiler geliştirilmiştir. Güneş enerjisi gelişen teknolojiyle birlikte ısı, ışık ve elektrik üretiminde de kullanılmaktadır.

Güneş panelleriyle su ısıtma sistemleri kurulmuştur. Özellikle yazın güneş alan bölgelerde sıcak su bu şekilde elde edilmektedir. Türkiye, güneş enerjisi ile sıcak su elde edimi ve kullanımı açısından dünya genelinde her sene ilk üçe girmektedir.

FİPRONET Elektronik İmalat San. Tic. A.Ş yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çalışmalarını geliştirerek sürdürüyor. Bunların içinde en önemli yer tutan ise Akıllı Şehir Mobilyaları.

Bu konuda FİPRONET’ten yapılan açıklamada kısaca şunlara değiniliyor.

Akıllı Şehir Mobilyaları

İklim değişikliğinin etkilerinin sıklıkla yaşadığımız bugünlerde,  sürdürülebilir çevre konusunda çalışma yapan firmaların sayısında gözle görülür biçimde artış gözlenmekte.

Bunlarda biri de, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak dış mekan aydınlatma çözümleri geliştiren Fipronet A.Ş. Geçen sene kurulan firma, solar enerji ve LED teknolojisini birleştirerek, müşterilerine şebeke bağlantısı gerektirmeyen, sorunsuz aydınlatma çözümleri sunarak sektöre hızlı bir giriş yaptı. Elektrikten tasaruf eden ve sıfır karbon emisyonlu olan ürünler, IoT uyumlu yapıları ile kullanıcıya farklı kullanım seçenekleri de sağlamakta.

Üründe mevcut olan otomatik dimleme ve bluetooth ile uzaktan erişim özellikleri sayesinde, ışık seviyesi ayarlamaları kullanıcı tarafından kolaylıkla yapılabiliyor. Böylece, özellikle büyük şehirlerde sıklıkla şikayetçi olduğumuz ışık kirliliğinin de önüne geçme imkanı sağlanmış.

İLKA-Solar Enerjili Aydınlatma Sistemi, gün boyu solar panelden ürettiği güç ile gece çalışıyor ve ek olarak 5 gün kapalı hava koşullarında, otomatik dimleme özelliği sayesinde aydınlatma yapmaya devam edebiliyor.

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız, Fipronet A.Ş. Genel Müdürü Yılmaz Bingöl, “Sektörde ihtiyaç duyulan bir alanda yaptığımız yatırım ile çok güzel bir ivme yakaladık. Ürünlerimiz, elektronik aksamları dahil olmak üzere, ileri teknoloji kullanılarak, %100 Türk sermayesi ile Türk mühendisleri tarafından üretilmektedir. Bunun gururunu taşımakla birlikte, aldığımız sorumluluğun da bilincindeyiz” dedi.

Ülkemizde, bu tip ürünlerin görünürlüğünün artması, farklı mecralarda yenilenebilir enerji kullanımı konusunda farkındalığı arttıracaktır. Bu kapsamda farklı projeleri destekleyen Fipronet A.Ş., sosyal sorumluluk örneği de göstermektedir.