Empati Seansları Şubat Ayı Film Gösterimleri

Empati Seansları programı kapsamında Şubat ayında sanatçı ve tasarımcıların ürettiği dört film İKSV YouTube kanalında izleyiciyle buluşuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali, empati kavramına farklı açılardan yaklaşan filmleri bir araya getirdiği Empati Seansları seçkisinden her hafta bir filmi ücretsiz olarak erişime açmaya devam ediyor.

Bienalin “felsefe ayağı” olarak adlandırılabilecek Empati Seansları kapsamında sanatçı ve tasarımcıların ürettiği bir film, 14 Ocak’tan beri her perşembe saat 19.00’da bir defaya mahsus olmak üzere İKSV YouTube kanalında gösterime açılıyor. 5. İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mariana Pestana’nın filmlerin yaratıcılarıyla İngilizce gerçekleştirdiği canlı sohbetler de gösterimlerin ardından yine İKSV YouTube kanalında izlenebiliyor.

Seçkide Şubat ayında izleyiciyle buluşacak filmler şöyle sıralanıyor:

  • 4 Şubat Perşembe, 19.00: Karanlık Kökenler, Calum Bowden
  • Calum Bowden ve Mariana Pestana söyleşisi saat 19.30’da.
  • 11 Şubat Perşembe, 19.00: Bilinç Akışı / Hasankeyf Mağaraları, Emmy Bacharach Emmy Bacharach ve Mariana Pestana söyleşisi saat 19.30’da.
  • 18 Şubat Perşembe, 19.00: Hamam, Jawa El Khash
  • 25 Şubat Perşembe, 19.00: Robo-kıyamet Manifestosu: Özgürlük için tekno-politikalar, Paula Gaetano Adi
  • Paula Gaetano Adi ve Mariana Pestana söyleşisi saat 19.30’da.

Pek çoğunun ilk gösterimleri 15 Ekim–15 Kasım arasında her perşembe ve pazar Pera Müzesi’nde yapılan Empati Seansları filmleri, seyirciyi yeryüzünden okyanusların derinliklerine kadar farklı bakış açılarını benimsemeye ve dijital dünyadaki çok sayıda alanı keşfetmeye davet ediyor. Mevcut ve kurgusal teknolojilere eleştirel yaklaşan bu filmler ışınlanma, yüz tanıma, yapay zekâ, robotbilim, biyoteknoloji ve artırılmış gerçekliğe özgü önyargılara ve empati ihtimallerine ışık tutuyor. Empati Seansları filmleri hakkında ayrıntılı bilgiye bienalin web sitesinden ulaşılabilir.