Egepen Deceuninck’ten “Assist” Hizmeti…

PVC kapı ve pencere sorunlarına geliştirdiği “Assist” projesiyle çözüm sağlayan Egepen Deceuninck, Türkiye’nin bir çok ilinde ilinde, 150 bayisiyle hizmet sunuyor.

PVC konusunda sorun yaşayan kullanıcılar, Egepen Deceuninck’in “Assist” projesiyle çözüme kavuşuyor. Egepen Deceuninck, sektöründe bir ilke daha imza atarak, Türkiye’nin 55 ilinde 150 bayisiyle hayata geçirdiği Assist projesiyle, şimdiye kadar binin üzerinde kişiye servis hizmeti verdi. Türkiye çapında 150 bayinin katıldığı sistemde servis hizmetinin en çok olduğu bölge İstanbul ve çevresi oldu. İstanbul bölgesini Ankara, İzmir ve Adana bölgeleri takip etti. Yapılan araştırmaya göre, bayilerden alınan geri bildirimin en çok aksesuar konusunda olduğu gözlemlendi.

Egepen Deceuninck Assist projesi ile PVC pencerelerindeki kanat ayarsızlıkları, çift açılım arızası, ısı kaybı, su ve rüzgâr sızdırması gibi yüksek şikayet oranı olan konularda uzman kadrosuyla devreye girerek sorunu hızlıca çözüme kavuşturuyor. Sonrasında bu türden sorunların tekrar yaşanmaması veya yaşandığında hızlı aksiyon alınması için tüm bilgiler bir havuzda toplanıyor. Egepen Deceuninck bu projeyle birlikte pencere ve kapılarını tamir ve bakım yaptırmak isteyen kullanıcılara “tek fiyat politikasıyla” hizmet veriyor. Tüm kapı ve pencere ürünlerine hizmet veren sistem, 2 yıllık garanti süresi dolan ürünlerde yaşanılan sıkıntılara da çözüm buluyor.