Educan

Mimari Tasarım
Enrique Espinosa (Eeestudio),  Lys Villalba.

Proje Yeri
Madrid, İspanya

İşveren
Adiestramiento Educan

Yüklenici
Servicios Integrales Alji / Construcciones Metálicas Miguel Torrejón

Tamamlanma Tarihi
2020

Toplam İnşaat Alanı
300 m2

Fotoğraflar
Javier de Paz García, José Hevia

Enrique Espinosa ve Lys Villalba tarafından tasarlanan Educan, insanlarla farklı tür hayvanların birlikte yaşadığı-öğrendiği ve ekosistem koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen deneysel bir proje.

Eva, Carlos, iki Belçika Malinois köpeği Bicho ve Bomba, baykuş Harris, beş karasağan ailesi, altı kerkenez ailesi ve yirmi serçe, Madrid’in otuz kilometre batısındaki Educan isimli binada birlikte yaşıyor ve öğreniyorlar. Tarlalar arasında, kırsal bir ortamda yer alan Educan, ekosistem koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor.

Tasarımda bulunan iki sınıf, Schutzhund gibi köpek sporlarına ayrılırken, kuşlar, kendileri için ideal yönlendirmeye sahip üst katın cephesinde yuva yapmış. Küçük yırtıcı kuşlar, ekinler ve diğer yerel bitki örtüsü ile dengeyi koruyarak kemirgenlerle besleniyor. Güney cephesinde yaşayan küçük kuşlar ve yarasalar, bazı köpek hastalıklarını taşıyabilen sivrisinekler de dahil olmak üzere böceklerle besleniyor ve çevre tarlalardaki çiçek ve bitkilerin tozlaşma döngüsünün bir parçasını oluşturuyor.

Tasarımın merkezinde insan olmayanlar var. Genellikle insanlar ve ayakkabıları için tasarlanmış zeminler, köpek patilerine ve eklemlerine uyarlanmış. Sınıflar, köpek eğitimi için kullanılan, çıkarılabilir PTE bazlı sentetik çim ruloları ile, diğer mekanlar  ise yarı cilalı, nehir çakıllarının agrega olarak kullanıldığı brüt beton ile kaplanmış. Ortalama göz yüksekliği bir buçuk metreden yarım metreye düşürülmüş. Köpeklerin dikkatlerini dağılmasını önlemek için açıklıklar bir metreden fazla yükseklikte konumlandırılmış. Panjurlar, güney cepheyi gölgeleyerek, çatıdan gelen yağmur suyunun köpekler ve kuşlar için büyük oluklarda topluyor. Kelimeler, yerini havlamalara bıraktığı için iç yüzeyler ses emici piramit strafor ile kaplanarak yankı gürültü ve yankı en aza indirilmiş.

Tasarımda, farklı inşaat teknikleri ve üretim sistemleri birleştirilmiş. Nakliye konteynerlerinin yeniden kullanımıyla atıklar azaltılırken, Kafes kirişlerden elde edilen dalgalı kalıplar kullanılarak üretilmiş, uyarlanabilir dökme beton duvarlar, termal kütle olarak çalışıyor. Kullanılan birçok eleman ve sistem, projeye özel olarak üretilmiş.

Educan ayrıca, genellikle disiplinin kendi içinde daha az kabul gören tarımsal mimarinin keşif ve yeniliklere açık olduğunu gösteren bir deney.