EDDA Architecture’a International Design Awards’tan Mansiyon Ödülü…

EDDA Architecture, tasarımında geleneksel Türk mimarisini yansıttığı Tuzla Villaları ile International Design Awards (IDA) 2017’de “İç Mimari” kategoride Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü. Amerika merkezli yarışmanın kazananlarına ödülleri, önümüzdeki sene gerçekleştirilecek olan ödül gecesinde takdim edilecek.

Bugüne kadar birçok farklı tipolojide iç mimari projeye imza atan İç Mimar Eda Tahmaz kuruculuğundaki EDDA Architecture, konut projeleri içerisinde geleneksel Türk mimarisinin modern bir yorumu olarak karşımıza çıkan Tuzla Villaları ile Amerika merkezli International Design Awards (IDA) 2017’de Mansiyon Ödülü ile onurlandırıldı. Dünya çapında, akıllı ve sürdürülebilir tasarımları taçlandırmak ve bu doğrultuda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen ödül organizasyonunun gerçekleştirilecek olan ödül gecesi ise önümüzdeki sene düzenleniyor olacak.

Herkese hitap eden, dillerden ve ülkelerden bağımsız olarak tasarım dilindeki özgünlüğün dikkate alındığı International Design Awards’tan Mansiyon Ödülü ile dönen Tuzla Villaları, kalabalık aile üyelerinin bir arada yaşama isteği doğrultusunda geleneksel Türk evi planlı bir yerleşimle, 3700 m² arazi üzerinde konumlanan, birbiriyle aynı 3 adet konuttan oluşuyor. Evler, geniş aile üyelerinin yanında, gelen misafirlere de rahatlıkla hizmet edilebilecek ayrı bir misafir katını da içerecek şekilde planlanmış. Evlerin planı, katlardaki tüm odaların, üzerinde cam bir kubbe olan orta galeriye bakacağı şekilde oluşturulmuş. Sirkülasyon alanı üzerinde oluşturulan cam kubbe ile merdiven holünü aydınlatan gün ışığının içeri alınmasının yanı sıra kubbeden aşağıya sarkıtılan 6 metrelik avize ile de tüm mekanın  aydınlanmasını sağlanmış. Her odada geleneksel Türk Mimari karakteristiği cumbalara yer veren EDDA Architecture, konutların bütününe hakim olan klasik stili, tüm odalarda ve merdiven holündeki tavan ve duvarlarda kullandığı geleneksel Türk Mimari motifleri ile eskiye atıfta bulunarak detaylandırmış.

Konutların içerisinde planlanan sauna, Türk Hamamı ve mescid ile farklı tasarım fikirlerini tek bir yapı içerisinde deneyimleme imkanı bulan EDDA Architecture, bahçe bölümünde açık yüzme havuzu ve hidromasaj havuzunun yanı sıra kış bahçelerinde de fonksiyonel ve bütünsel bir tasarıma imza atmış. Tuzla Villaları’na özel olarak tasarlanan kış bahçelerinin ön cephelerinde ve tavanlarında bütünüyle cam kullanan tasarım ekibi, mekan içerisinde ahşap ve mermer de kullanarak evin diğer mekanlarıyla bir bütünlük sağlamış.  Sekizgenden yola çıkarak oluşturulan ortak kış bahçesinde ise cepheler, tamamen açılabilir olacak şekilde sürgü cam cephe olarak tasarlanmış.